mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Spektakl polityczny trwa

    "Kombatanckie" wspomnienia z protestów Samoobrony, próby wmówienia, że protest jest polityczny (PiS) lub lamenty nad protestującymi z powodu działań rządu (opozycja) – tak można podsumować główne motywy wystąpień polityków podczas połączonych sejmowej i senackiej Komisji Zdrowia. Związkowcy i przedstawiciele samorządów próbowali skierować dyskusję na merytoryczny tor. Spotkanie odbyło się we czwartek, w godzinach popołudniowych.

  • Europosłowie PO apelują do premiera

    Posłowie PO do Parlamentu Europejskiego zaapelowali do premiera Jarosława Kaczyńskiego o podjęcie wszelkich możliwych starań, aby nie doprowadzać do eskalacji konfliktu z pracownikami ochrony zdrowia oraz o rozpoczęcie poważnych rozmów z protestującymi.

  • Trwa okupacja Kancelarii Premiera przez pielęgniarki

    Strajk pielęgniarek trwa już czwarty dzień. Nadal nie wiadomo, czy zostaną podjęte rozmowy, a jeśli tak, to w jakim terminie. Pielęgniarki nie godzą się na opuszczenie Kancelarii Premiera i zapowiadają, że tylko jedna z protestujących weźmie udział w ewentualnych rozmowach z premierem, a po ich zakończeniu wróci do budynku.

  • Nowy szpital w Słupsku - za 3 lata

    Marszałek Jan Kozłowski i członek Zarządu Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski podpisali umowę z konsorcjum złożonym z Grupy 3J Sp. z o.o. z Warszawy i firmy Architekton sp. z o.o. z Łodzi, dotyczącą realizacji dokończenia trwającej od ponad 20 lat budowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

  • 22 czerwca – kolejny dzień bez lekarza

    Na wezwanie KKS Lekarzy i wielu okręgowych izb lekarskich wszyscy lekarze w Polsce, którzy z różnych powodów nie strajkują, wezmą 22 czerwca dzień urlopu na żądanie lub przerwą pracę w inny sposób.

  • Pielęgniarki są zdeterminowane

    Przed budynkiem Kancelarii Premiera od trzech dni protestują pielęgniarki. Od wczoraj wspiera ich kilkudziesięciu górników. Dziś do stolicy mają przyjechać kolejni. Nad ranem do protestujących dołączyła grupa pielęgniarek z Gdańska. Wczoraj wyruszyły wspierać swoje koleżanki pielęgniarki z Małopolski. Według policji budynek pikietuje 150 osób. Sami demonstranci mówią o 300 osobach.

  • Polityka a protest pracowników ochrony zdrowia

    To protest polityczny – przekonują politycy PiS od samego początku. Najpierw to lekarze zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy byli polityczną siłą, która dążyła do upadku rządu Jarosława Kaczyńskiego, teraz do wrogiego mu – w mniemaniu premiera – obozu – dołączyły pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, a "Solidarność" też nie wyklucza podjęcia akcji protestacyjnej.

  • Gosiewski: Rząd nie będzie prowadził negocjacji pod pistoletem

    – Rząd nie ma zamiaru prowadzić rozmów z pielęgniarkami w momencie, kiedy trwa okupacja Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – powiedział na antenie dzisiejszych "Sygnałów Dnia" wicepremier Przemysław Gosiewski. – Rząd nie będzie prowadził negocjacji pod pistoletem – dodał wicepremier.

  • ORL w Katowicach wspiera protestujących

    Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach zwróciła się do wszystkich członków Śląskiej Izby Lekarskiej, aby nie podejmować zatrudnienia w miejscach, gdzie w wyniku prowadzonej akcji strajkowej Koledzy lekarze pracę wypowiedzieli.

  • ORL w Zielonej Górze solidarna ze strajkującymi

    Okręgowa Rada Lekarska w Zielonej Górze zaapelowała do swoich członków o solidarne wsparcie działań protestujących lekarzy. ORL zwróciła się szczególnie do do lekarzy, którzy ze względów prawnych nie mogą uczestniczyć w strajku, o manifestowanie swojego poparcia.

  • Astma – warto rozmawiać

    Pod patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego odbywa się właśnie największe w skali europejskiej badanie epidemiologiczne prowadzone przez polskich alergologów i pulmonologów – badanie ICQ. Dotyczy ono leczenia astmy, a konkretnie niezwykle istotnych dla lekarzy i chorych problemów – miejscowych działań niepożądanych związanych z leczeniem steroidami wziewnymi oraz niewłaściwej komunikacji pomiędzy tymi dwoma grupami.

  • Pielęgniarki: Będziemy protestować aż do skutku!

    Okupacja budynków użyteczności publicznej to łamanie prawa. Protestujący zostali o tym poinformowani – powiedział wiceminister Piecha po spotkaniu z czterema pielęgniarkami, które od wtorku okupują budynek Kancelarii Premiera w Warszawie.

  • SLD proponuje "Okrągły Stół" w sprawie służby zdrowia

    W związku ze strajkami w służbie zdrowia klub SLD postuluje powołanie "okrągłego stołu" z udziałem prezydenta, premiera, przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych oraz lekarzy i pielęgniarek - poinformowała Izabela Jaruga-Nowacka, wiceprzewodnicząca Klubu SLD.

  • Pielęgniarki usunięte siłą

    Około 50 pielęgniarek, które domagają się m.in. podwyżek i wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, spędziło noc przed Kancelarią Premiera. Dziś rano policja usunęła protestujących z Alei Ujazdowskich. Doszło do przepychanek i utarczek słownych. W czasie interwencji zostały poszkodowane dwie kobiety. U jednej z nich stwierdzono zawał.

  • Ministerstwo Zdrowia forsuje ustawę

    Ministerstwo Zdrowia forsuje ustawę zakładającą finansowanie leczenia ofiar wypadków ze składek OC pomimo licznych kontrowersji i wątpliwości dotyczących tego projektu. Jest kilka opinii prawnych, zamówionych zarówno przez firmy ubezpieczeniowe czy Polską Izbę Ubezpieczeń, jak i Kancelarie Sejmu i Senatu, podnoszących, iż ustawa może się okazać niekonstytucyjna i niezgodna z prawem Unii Europejskiej.

  • Kaczyński: będzie wzrost zarobków

    Premier Jarosław Kaczyński zapewnia, że będzie wzrost zarobków w ochronie zdrowia, wzywa do zaprzestania akcji protestacyjnej i grozi, że użyje "wszelkich środków", jeśli wskutek protestu dojdzie do zagrożenia życia obywateli.

  • Świętokrzyski sejmik apeluje o rozmowy z lekarzami

    O pilne rozpoczęcie konstruktywnych rozmów ze strajkującymi lekarzami i szybkie wprowadzenie zmian systemowych, warunkujących wzrost nakładów na ochronę zdrowia, zaapelowali radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

  • Manifestacja pracowników ochrony zdrowia

    W południe na Placu Zamkowym w Warszawie rozpoczęła się manifestacja pracowników ochrony zdrowia. Organizatorzy zapowiadali, że w proteście weźmie udział co najmniej 12 tysięcy osób. Według policji na razie uczestniczy w niej około 600 osób, a według reporterów około 2 tysięcy.

  • Koniec spektakularnych zatrzymań lekarzy

    Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przesłał do prokuratur apelacyjnych w całym kraju nowe wytyczne dotyczące procedury zatrzymania lekarzy, którym prokuratura chce przedstawić zarzuty. Zatrzymania nie mogą się odbywać w miejscu pracy lekarzy. Prokuratorzy mają przekonywać CBA i policję, że do zatrzymań lekarzy nie powinno dochodzić na oczach pacjentów.

  • Ponad 120 osób zarażonych włośnicą

    W ciągu ostatnich kilka dni do szpitali w zachodniopomorskim trafiło kilkadziesiąt osób z objawami zatrucia włośnicą. Po weekendzie kolejni chorzy zgłaszali się do lekarzy. U 123 osób potwierdzono zakażenie włośnicą.

98888 artykułów - strona 4585 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.