mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Piecha: Strajk trwa praktycznie tylko w mediach

    Większość lekarzy nie strajkuje. Obecny strajk trwa praktycznie tylko w mediach. Pacjenci nie zgłaszają żadnych skarg - twierdzi wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

  • Władze gdańskiej AM wzywają do dialogu

    Rektor i Kolegium Rektorskie Akademii Medycznej w Gdańsku "z pełnym zatroskania zrozumieniem przyjmują" nacechowane determinacją działania środowiska lekarskiego mające na celu doprowadzenie do reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce.

  • NFZ: Nadwyżka nie dla strajkujących

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz zapowiedział, że środki z tegorocznej nadwyżki NFZ będą przekazane tym placówkom, które realizują świadczenia medyczne i wykazują to w statystyce.

  • Pogotowia chcą być samodzielne

    Oburzenie wywołał wśród pracowników Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Koninie opracowany przez Urząd Marszałkowski dokument "Kierunki Rozwoju Jednostek Ochrony Zdrowia". Zaproponowano w nim m.in połączenie Pogotowia, które od kilku lat radzi sobie coraz lepiej - z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Koninie.

  • OZZL o redukcji klina podatkowego

    Nie mamy nic przeciwko obniżaniu podatków, ale przypominamy, że rząd do tej pory nie zrealizował swoich zobowiązań wobec obywateli, jeśli chodzi o ochronę zdrowia – głosi oświadczenie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

  • Związek pomaga strajkującym

    Do związku zawodowego lekarzy na Podkarpaciu spłynęły już pierwsze wnioski od medyków, których sytuacja finansowa pogorszyła się w związku ze strajkiem. Jak zapowiadano wcześniej, otrzymają oni pomoc z funduszu strajkowego.

  • "S" ogłasza pogotowie strajkowe

    Wobec przedłużających się negocjacji z przedstawicielami strony rządowej i Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie przedłużenia obowiązywania ustawy podwyżkowej na rok 2008 i lata następne, Prezydium Rady Krajowej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ "Solidarność" postanawiło ogłosić z dniem 14 czerwca pogotowie strajkowe.

  • Następne zwolnienia w Świętokrzyskiem

    Po szpitalach w Końskich, Skarżysku-Kamiennej, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oraz Świętokrzyskim Centrum Onkologii dokumenty potwierdzające wolę odejścia z pracy złożyli lekarze ze szpitala powiatowego w Busku Zdroju.

  • Piecha: Będziemy zabiegać o większe środki dla uczelni medycznych

    Ministerstwo Zdrowia będzie zabiegać o korzystniejszy dla akademii medycznych algorytm, według którego dokonywany jest podział środków na dotacje dydaktyczne dla uczelni - zapewnił w Sejmie wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

  • MZ obiecuje: Nie obniżymy płac

    Ministerstwo zdrowia zapowiedziało nowelizację ustawy z 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 149, poz. 1076). Projekt nowelizacji został opublikowany na internetowych stronach resortu.

  • Będą nowe rozwiązania dotyczące sprzętu ortopedycznego

    Ministerstwo zdrowia przygotowuje dwa oddzielne rozporządzenia dotyczące sprzętu ortopedycznego i środków pomocniczych dla niepełnosprawnych. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2008 r., a zawarte w nich rozwiązania pozwolą na skrócenie czasu oczekiwania na te środki - poinformował w Sejmie wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

  • List otwarty OZZL do Marszałka Sejmu

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy "w związku z pojawiającymi się co jakiś czas wypowiedziami, starającymi się skompromitować i zohydzić strajkujących lekarzy w oczach społeczeństwa" wysłał do Marszałka Sejmu Ludwika Dorna list otwarty.

  • Demonstracje lekarzy w Warszawie i Łodzi

    Lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie odeszli dziś na godzinę od łóżek pacjentów. W placówce pozostali tylko lekarze dyżurni. Pozostali zgromadzili w godzinach 10-11 na parkingu przed budynkim lecznicy.

  • Wielkopolska kontynuuje strajk

    W Wielkopolsce strajk lekarzy będzie kontynuowany - zdecydowali związkowcy z ponad 30 placówek, które protestują. W 20 trwa strajk, w pozostałych organizacje związkowe są w sporze zbiorowym z dyrekcją i najbliższym czasie będą przystępować do strajku.

  • Nie chcą się specjalizować w Polsce

    Młodzi przestają być zainteresowani karierą zawodową w Polsce - uważa dr Mariusz Pietrzak, przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. - Robią egzamin lekarski i uciekają. Próbują specjalizować się za granicą i tam pracować. Niemal codziennie podpisuję im wymagane w różnych krajach dokumenty.

  • Na Śląsku brakuje specjalistów

    Śląska Izba Lekarska wyliczyła, że za 10 lat w województwie śląskim zabraknie anestezjologów. Już dziś pracuje ich w szpitalach o 200 mniej niż powinno. Połowa z nich to osoby w wieku powyżej 50 lat. Tymczasem specjalizuje się zaledwie 120 nowych.

  • Stan prac nad koszykiem świadczeń

    W koszyku gwarantowanych świadczeń zdrowotnych jest już 7 000 procedur medycznych, ale 9 000 wciąż czeka na decyzję, choć prace nad koszykiem trwają od ubiegłego roku - informuje "Gazeta Wyborcza". Projekt koszyka ma zostać przedstawiony 29 czerwca.

  • Nadwrażliwość i alergia na leki - problem niedoceniany w Polsce

    Nadwrażliwość i alergia na leki to w Polsce problem wciąż niedoceniany, choć około połowa leków, które wydawały się nieszkodliwe podczas badań poprzedzających ich rejestrację, ujawnia swoje wady w późniejszym okresie - podkreślił prof. Michał Kurek z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie na konferencji prasowej w Warszawie.

  • Piecha: Pieniędzy nie przybędzie

    Ministerstwo Zdrowia nie jest w stanie spełnić oczekiwań lekarzy i pielęgniarek. Rząd nie pozwoli "zrujnować finansów publicznych państwa" - poinformował podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

  • Rozszerza się strajk na Podlasiu

    Szpital w Hajnówce może się stać czwartą podlaską placówką medyczną (a właściwie piątą, wliczając nie strajkujący już Szpital Wojewódzki w Białymstoku), w której lekarze zdecydują się na akcję strajkową.

98888 artykułów - strona 4587 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.