Większość lekarzy nie strajkuje. Obecny strajk trwa praktycznie tylko w mediach. Pacjenci nie zgłaszają żadnych skarg - twierdzi wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
Rektor i Kolegium Rektorskie Akademii Medycznej w Gdańsku "z pełnym zatroskania zrozumieniem przyjmują" nacechowane determinacją działania środowiska lekarskiego mające na celu doprowadzenie do reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz zapowiedział, że środki z tegorocznej nadwyżki NFZ będą przekazane tym placówkom, które realizują świadczenia medyczne i wykazują to w statystyce.
Oburzenie wywołał wśród pracowników Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Koninie opracowany przez Urząd Marszałkowski dokument "Kierunki Rozwoju Jednostek Ochrony Zdrowia". Zaproponowano w nim m.in połączenie Pogotowia, które od kilku lat radzi sobie coraz lepiej - z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Koninie.
Nie mamy nic przeciwko obniżaniu podatków, ale przypominamy, że rząd do tej pory nie zrealizował swoich zobowiązań wobec obywateli, jeśli chodzi o ochronę zdrowia – głosi oświadczenie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Do związku zawodowego lekarzy na Podkarpaciu spłynęły już pierwsze wnioski od medyków, których sytuacja finansowa pogorszyła się w związku ze strajkiem. Jak zapowiadano wcześniej, otrzymają oni pomoc z funduszu strajkowego.
Wobec przedłużających się negocjacji z przedstawicielami strony rządowej i Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie przedłużenia obowiązywania ustawy podwyżkowej na rok 2008 i lata następne, Prezydium Rady Krajowej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ "Solidarność" postanawiło ogłosić z dniem 14 czerwca pogotowie strajkowe.
Po szpitalach w Końskich, Skarżysku-Kamiennej, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oraz Świętokrzyskim Centrum Onkologii dokumenty potwierdzające wolę odejścia z pracy złożyli lekarze ze szpitala powiatowego w Busku Zdroju.
Ministerstwo Zdrowia będzie zabiegać o korzystniejszy dla akademii medycznych algorytm, według którego dokonywany jest podział środków na dotacje dydaktyczne dla uczelni - zapewnił w Sejmie wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
Ministerstwo zdrowia zapowiedziało nowelizację ustawy z 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 149, poz. 1076). Projekt nowelizacji został opublikowany na internetowych stronach resortu.
Ministerstwo zdrowia przygotowuje dwa oddzielne rozporządzenia dotyczące sprzętu ortopedycznego i środków pomocniczych dla niepełnosprawnych. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2008 r., a zawarte w nich rozwiązania pozwolą na skrócenie czasu oczekiwania na te środki - poinformował w Sejmie wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy "w związku z pojawiającymi się co jakiś czas wypowiedziami, starającymi się skompromitować i zohydzić strajkujących lekarzy w oczach społeczeństwa" wysłał do Marszałka Sejmu Ludwika Dorna list otwarty.
Lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie odeszli dziś na godzinę od łóżek pacjentów. W placówce pozostali tylko lekarze dyżurni. Pozostali zgromadzili w godzinach 10-11 na parkingu przed budynkim lecznicy.
W Wielkopolsce strajk lekarzy będzie kontynuowany - zdecydowali związkowcy z ponad 30 placówek, które protestują. W 20 trwa strajk, w pozostałych organizacje związkowe są w sporze zbiorowym z dyrekcją i najbliższym czasie będą przystępować do strajku.
Młodzi przestają być zainteresowani karierą zawodową w Polsce - uważa dr Mariusz Pietrzak, przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. - Robią egzamin lekarski i uciekają. Próbują specjalizować się za granicą i tam pracować. Niemal codziennie podpisuję im wymagane w różnych krajach dokumenty.
Śląska Izba Lekarska wyliczyła, że za 10 lat w województwie śląskim zabraknie anestezjologów. Już dziś pracuje ich w szpitalach o 200 mniej niż powinno. Połowa z nich to osoby w wieku powyżej 50 lat. Tymczasem specjalizuje się zaledwie 120 nowych.
W koszyku gwarantowanych świadczeń zdrowotnych jest już 7 000 procedur medycznych, ale 9 000 wciąż czeka na decyzję, choć prace nad koszykiem trwają od ubiegłego roku - informuje "Gazeta Wyborcza". Projekt koszyka ma zostać przedstawiony 29 czerwca.
Nadwrażliwość i alergia na leki to w Polsce problem wciąż niedoceniany, choć około połowa leków, które wydawały się nieszkodliwe podczas badań poprzedzających ich rejestrację, ujawnia swoje wady w późniejszym okresie - podkreślił prof. Michał Kurek z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie na konferencji prasowej w Warszawie.
Ministerstwo Zdrowia nie jest w stanie spełnić oczekiwań lekarzy i pielęgniarek. Rząd nie pozwoli "zrujnować finansów publicznych państwa" - poinformował podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
Szpital w Hajnówce może się stać czwartą podlaską placówką medyczną (a właściwie piątą, wliczając nie strajkujący już Szpital Wojewódzki w Białymstoku), w której lekarze zdecydują się na akcję strajkową.