mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Jednodniowy strajk w Zachodniopomorskiem

    Lekarze w województwie zachodniopomorskim przystąpili do jednodniowego strajku w odpowiedzi na wezwanie Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie z 1 czerwca do czynnego poparcia ogólnopolskiego strajku lekarzy poprzez przerwanie wykonywania zawodu.

  • Abp Ziółek: Lekarz nie może traktować swojej misji tylko od strony zawodowej

    Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kardynał Javier Lozano Berragan doradza protestującym lekarzom, jak i stronie rządowej, dialog.

  • Minister Religa wypisany ze szpitala

    Minister zdrowia prof. Zbigniw Religa został wypisany ze szpitala. Jest w dobrej kondycji - poinformował sekretariat prof. Tadeusza Orłowskiego, który przed 5 dniami operował Religę w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc.

  • Kolejne wypowiedzenia na Podkarpaciu

    137 lekarzy z 2 kolejnych szpitali na Podkarpaciu - w Mielcu i Tarnobrzegu - złożyło w dyrekcjach placówek wypowiedzenia z pracy.

  • Łódzkie staje 11 czerwca!

    Od 11 czerwca do bezterminowego strajku przyłączą się lekarze z 46 placówek w województwie łódzkim - poinformował szef łódzkiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Sławomir Zimny.

  • Rząd przyjął nowelizację ustawy "oddłużeniowej"

    Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy z 15 kwietnia 2005 r. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej (DzU. nr 78, poz. 684 oraz DzU. z 2006 r. nr 137, poz. 971), przedłożony przez ministra zdrowia.

  • W MZ narada w sprawie ankiet płacowych

    W Ministerstwie Zdrowia odbyła się narada strony rządowej i związków zawodowych. Ustalane były na niej pytania do specjalnych ankiet, które pozwolą rządowi dowiedzieć się, ile naprawdę zarabia personel medyczny. Ministerstwo Zdrowia chce mieć do jutra szczegółowe wyliczenia dotyczące płac pracowników ochrony zdrowia.

  • Koniec głodówki, możliwa okupacja

    Związkowcy "Solidarności", Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim (Lubuskie) postanowili, że jeśli nadal nie będzie zapewnienia o ratowaniu lecznicy i na koncie placówki nie znajdą się pieniądze od radnych wojewódzkich - strajk głodowy zostanie przekształcony w strajk okupacyjny.

  • Debata strajkowa na Pomorzu

    Strajkujący lekarze i przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku spotkali się w wejherowskim szpitalu z reprezentantami Urzędu Marszałkowskiego, wojewody i posłami RP. Na spotkanie przybyli parlamentrzyści opozycyjni, m.in. Maciej Płażyński (bezpartyjny) i Izabela Jaruga-Nowacka (SLD). Koalicję rządzącą reprezentował Ryszard Kaczyński (niezrzeszony).

  • Podkarpackie pielęgniarki na drodze do strajku

    W województwie podkarpackim w 80% placówek służby zdrowia, w których działa Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, siostry weszły w spór zbiorowy z pracodawcami. Dotyczy to głównie szpitali.

  • List otwarty lekarzy ze szpitala MSWiA do premiera

    Lekarze Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie w liście otwartym do premiera Jarosława Kaczyńskiego zaprotestowali przeciwko sposobom traktowania ich kolegów przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, przeciwko metodom zatrzymywania i inwigilowania pracowników tej placówki.

  • NFZ chce uprościć zasady kontraktowania

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz zamierza uprościć zasady podpisywania kontraktów ze szpitalami, przez podział pacjentów na tzw. grupy pacjentów jednorodnych, czyli chorych ze zbliżoną diagnozą, wymagających podobnego leczenia. - Fundusz zapłaci za ich leczenie uśrednioną kwotę - tłumaczy.

  • Premier: Referendum - w sprawie opłat

    Referendum w sprawie prywatyzacji to jest przede wszystkim referendum w sprawie opłat. Chodzi o to, czy ludzie gotowi są płacić za powszechnie dostępne usługi lekarskie - mówi premier Jarosław Kaczyński.

  • Rozmowy nie całkiem bezowocne

    Rozmowy przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i innych związków zawodowych w ochronie zdrowia z wicepremierem Przemysławem Gosiewskim nie przyniosły wielkich efektów. - Nie zaszło nic, co usprawiedliwiałoby zakończenie strajku - podsumowali negocjacje przedstawiciele OZZL. Jednak zapadły decyzje, które stanowią - jak to określił szef związku Krzysztof Bukiel - "przetarcie atmosfery".

  • Pierwszy Łódzkiem SOR dla dzieci

    Pierwszy w regionie łódzkim oddział ratunkowy dla dzieci otwarto w dziecięcym Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Konopnickiej przy ul. Spornej w Łodzi. To piąty tego typu SOR w kraju. Podobne funkcjonują m.in. w Krakowie, Warszawie i Lublinie.

  • "Minimum 6% PKB na ochronę zdrowia"

    Nie ma możliwości zapewnienia Polakom bezpiecznego, nowoczesnego systemu opieki zdrowotnej z jednoczesnym zapewnieniem pracownikom placówek zdrowotnych godnych wynagrodzeń bez zwiększenia publicznych nakładów na ochronę zdrowia do poziomu minimum 6% PKB, tzn. o około 20 miliardów zł rocznie - twierdzą przedstawiciele samorządów i związków zawodowych zrzeszających pracowników medycznych.

  • Konkursy na dyrektorów śląskich szpitali

    Zarząd Województwa Śląskiego rozpoczął postępowanie konkursowe na dyrektorów: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój Wojewódzkiego Ośrodka Reumatologiczno-Rehabilitacyjnego oraz Beskidzkiego Zespołu Leczniczo-Rehabilitacyjnego Szpitala Opieki Długoterminowej w Jaworzu.

  • Strategie restrukturyzacyjne szpitali

    W dniach 30 maja-2 czerwca w Kołobrzegu odbyła się konferencja "Strategie restrukturyzacyjne szpitali w aspekcie prawnym, organizacyjnym i finansowym", skierowana do dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej i przedstawicieli organów założycielskich.

  • Program zdrowotny dla Romów

    Ruszył regionalny program profilaktyki zdrowotnej skierowany do zamieszkujących Kujawsko-Pomorskie Romów. W minioną niedzielę 3 czerwca zespół pulmonologów, kardiologów, pediatrów a także analityków medycznych przebadał romską społeczność Włocławka i okolic. Wkrótce kolejne takie niedziele w innych miastach województwa.

  • "Potrzeba narodowego programu naprawy systemu opieki zdrowotnej"

    Niepokoi nas, że zmiany, które miały się dokonać w ochronie zdrowia, dzisiaj nie są odczuwalne. A konsekwencje braku skutecznych działań ponoszą nie tylko pracownicy ochrony zdrowia, ale również pacjenci. Pomimo działania rządu, chęci naprawy sytuacji poprzez dodatkowe środki, które zostały przyznane, nie widać poprawy i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie same pieniądze rozwiązują problemy w ochronie zdrowia - mówi rzecznik Porozumienia Zielonogórskiego Robert Sapa.

98888 artykułów - strona 4591 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.