mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Zwolenienia w Puszczykowie

    Specjaliści NZOZ "Szpital w Puszczykowie im. prof. Stefana Tytusa Dąbrowskiego" Sp. z o.o. zdecydowali się gremialnie odejść z placówki. Uznali, że perspektywa poprawy warunków pracy, co się przekłada na nowocześniejsze wyposażenie i wyższe zarobki, jest zbyt odległa w czasie.

  • Polscy specjaliści badają słuch eurodeputowanych

    Polscy specjaliści badają od wtorku słuch posłów i pracowników Parlamentu Europejskiego. Mają nadzieję, że w ten oryginalny sposób skłonią unijne instytucje do przyjęcia inicjatywy na rzecz powszechnych programów oceny narządu słuchu, zwłaszcza w u dzieci.

  • Władze AM w Warszawie o strajku lekarzy

    "Rektor i Kolegium Rektorskie Akademii Medycznej w Warszawie popierają słuszne żądania środowiska lekarskiego dotyczące konieczności strategicznej reformy systemu ochrony zdrowia, w tym pozycji szpitali klinicznych w Polsce, a także postulat radykalnego zwiększenia finansowania zarówno ze środków NFZ, jak i budżetu państwa" - głosi komunikat władz uczelni.

  • Apel o udział w manifestacji personelu medycznego

    Urszula Michalska – przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej, Maria Jolanta Ochman – przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" oraz Dorota Gardias – przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wezwały do masowego wzięcia udziału w manifestacji pracowników ochrony zdrowia, która odbędzie się w samo południe 19 czerwca na Placu Zamkowym w Warszawie.

  • Przedstrajkowa wojna nerwów w Łódzkiem

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy chce wnieść skargę do międzynarodowych organizacji w związku z kontrolami policji w szpitalach województwa łódzkiego. Zdaniem związkowców, policjanci próbują zdobyć informacje o szefach związków zawodowych oraz o osobach, które zamierzają podjąć strajk.

  • Kolejni lekarze odchodzą z pracy

    Już ponad 500 podkarpackich lekarzy złożyło wypowiedzenia z pracy. 8 czerwca dokumenty złożyło 96 lekarzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Krośnie, a 35 następnych deklaruje, że to zrobi.

  • "Rząd niczego nie daje lekarzom"

    Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska obiecała lekarzom dodatkowe 6 mld zł w przyszłym roku, powtarzając to, co kilka dni wcześniej mówił wicepremier Przemysław Gosiewski, choć on wymieniał kwotę 5,8 mld zł. Problem w tym, że nie ma pewności, czy takie pieniądze rzeczywiście do Narodowego Funduszu Zdrowia trafią.

  • Biskupi krytykują strajk lekarzy

    Mianem "klasyki terrorystycznej metody" określił bp Stanisław Stefanek trwające obecnie w Polsce strajki lekarzy. Zdaniem biskupa łomżyńskiego, medycy biorą jako zakładników chorych i wykorzystują ich jako element wymuszenia na władcy określonych gestów.

  • Gilowska: Nie ma zgody na wzrost płac postulowany przez lekarzy

    W najbliższych miesiącach nie może być zgody na taki wzrost wynagrodzeń, jaki postulują lekarze - oświadczyła wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska po spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych pracowników opieki zdrowotnej.

  • Radiolodzy wchodzą w spory zbiorowe

    Zarząd Główny Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii nakazał wszystkim zakładowym organizacjom związkowym OZZTME natychmiastowe wchodzenie w spory zbiorowe z pracodawcami.

  • "S": Podwyżki - dla wszystkich

    Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" wspiera postulaty i działania Krajowego Sekretariatu Służby Zdrowia mające na celu ustawowe zapewnienie wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia oraz poprawę dostępności pacjentów do świadczeń zdrowotnych - głosi stanowisko KK przyjęte 5 czerwca.

  • Szef AOTM: Koszyk nie od przyszłego roku

    Dyrektor Agencji Oceny Technologii Medycznych Waldemar Wierzba nie jest pewien, czy ustawa o koszyku gwarantowanych świadczeń zdrowotnych wejdzie w życie już od 1 stycznia 2008 r. Minister zdrowia Zbigniew Religa ma przedstawić jej projekt 29 czerwca.

  • X Czerwcowe Dni Walki z Rakiem

    Od 4 do 24 czerwca trwają Dni Walki z Rakiem - akcja informacyjna o czynnikach sprzyjających zachorowalności na nowotwory złośliwe oraz o możliwościach wczesnego wykrywania i leczenia, organizowana rokrocznie przez Polski Komitet Zwalczania Raka.

  • Nowa propozycja OZZL

    Ogólnopolski Zawiązek Zawodowy Lekarzy zaproponuje rządowi układ zbiorowy. Zamiast konkretnych pieniędzy na podwyżki w tym roku, zadowoli ich przekazywanie 5-6% PKB na opiekę zdrowotną.

  • Koniec strajku w Kaliszu

    Lekarze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu zawiesili akcję strajkową. Placówka pracuje normalnie, ale nie oznacza to, że lekarze wycofali się ze swoich żądań i postulatów.

  • Kasy fiskalne w gabinetach lekarskich?

    Rząd chce zwiększyć wpływy z podatków dochodowych, zmuszając lekarzy do ujawnienia zarobków. Wicepremier Przemysław Gosiewski zdradza, że od przyszłego roku w prywatnych gabinetach lekarskich miałyby się pojawić kasy fiskalne. Wtedy też pacjenci mogliby żądać za każdą wizytę faktury lub rachunku fiskalnego i na tej podstawie korzystać z ulgi w podatku dochodowym.

  • Nietrzeźwy ginekolog przyjmował pacjentów

    Na terenie szpitala w Tuszynie (Łódzkie) policja zatrzymała w nocy nietrzeźwego lekarza ginekologa. Miał 1,5 promila w wydychanym powietrzu, a mimo to przyjmował pacjentów. Na razie wiadomo o dwóch, ale policja ustala, czy nie było ich więcej.

  • List otwarty anestezjologów do RPO

    Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego z prośbą o zorganizowanie debaty publicznej dotyczącej opieki zdrowotnej w Polsce.

  • Lepper: Dzisiaj się próbuje lekarzy prześladować

    Należałoby się poważnie zająć tym, że CBA wywozi ze szpitala MSWiA kartoteki pacjentów, w tym kartoteki polityków również. Uważam, że jest to przekroczenie kompetencji - mówi wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper.

  • Lekarze z Podlasia składają wymówienia

    209 lekarzy z województwa podlaskiego złożyło dziś wypowiedzenia z pracy. To pracownicy szpitali w Łomży i Suwałkach. W Łomży z pracy chce odejść 112 lekarzy ze 170, w Suwałkach 97, czyli ponad 90% wszystkich zatrudnionych.

98888 artykułów - strona 4590 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.