Specjaliści NZOZ "Szpital w Puszczykowie im. prof. Stefana Tytusa Dąbrowskiego" Sp. z o.o. zdecydowali się gremialnie odejść z placówki. Uznali, że perspektywa poprawy warunków pracy, co się przekłada na nowocześniejsze wyposażenie i wyższe zarobki, jest zbyt odległa w czasie.
Polscy specjaliści badają od wtorku słuch posłów i pracowników Parlamentu Europejskiego. Mają nadzieję, że w ten oryginalny sposób skłonią unijne instytucje do przyjęcia inicjatywy na rzecz powszechnych programów oceny narządu słuchu, zwłaszcza w u dzieci.
"Rektor i Kolegium Rektorskie Akademii Medycznej w Warszawie popierają słuszne żądania środowiska lekarskiego dotyczące konieczności strategicznej reformy systemu ochrony zdrowia, w tym pozycji szpitali klinicznych w Polsce, a także postulat radykalnego zwiększenia finansowania zarówno ze środków NFZ, jak i budżetu państwa" - głosi komunikat władz uczelni.
Urszula Michalska – przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej, Maria Jolanta Ochman – przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" oraz Dorota Gardias – przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wezwały do masowego wzięcia udziału w manifestacji pracowników ochrony zdrowia, która odbędzie się w samo południe 19 czerwca na Placu Zamkowym w Warszawie.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy chce wnieść skargę do międzynarodowych organizacji w związku z kontrolami policji w szpitalach województwa łódzkiego. Zdaniem związkowców, policjanci próbują zdobyć informacje o szefach związków zawodowych oraz o osobach, które zamierzają podjąć strajk.
Już ponad 500 podkarpackich lekarzy złożyło wypowiedzenia z pracy. 8 czerwca dokumenty złożyło 96 lekarzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Krośnie, a 35 następnych deklaruje, że to zrobi.
Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska obiecała lekarzom dodatkowe 6 mld zł w przyszłym roku, powtarzając to, co kilka dni wcześniej mówił wicepremier Przemysław Gosiewski, choć on wymieniał kwotę 5,8 mld zł. Problem w tym, że nie ma pewności, czy takie pieniądze rzeczywiście do Narodowego Funduszu Zdrowia trafią.
Mianem "klasyki terrorystycznej metody" określił bp Stanisław Stefanek trwające obecnie w Polsce strajki lekarzy. Zdaniem biskupa łomżyńskiego, medycy biorą jako zakładników chorych i wykorzystują ich jako element wymuszenia na władcy określonych gestów.
W najbliższych miesiącach nie może być zgody na taki wzrost wynagrodzeń, jaki postulują lekarze - oświadczyła wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska po spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych pracowników opieki zdrowotnej.
Zarząd Główny Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii nakazał wszystkim zakładowym organizacjom związkowym OZZTME natychmiastowe wchodzenie w spory zbiorowe z pracodawcami.
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" wspiera postulaty i działania Krajowego Sekretariatu Służby Zdrowia mające na celu ustawowe zapewnienie wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia oraz poprawę dostępności pacjentów do świadczeń zdrowotnych - głosi stanowisko KK przyjęte 5 czerwca.
Dyrektor Agencji Oceny Technologii Medycznych Waldemar Wierzba nie jest pewien, czy ustawa o koszyku gwarantowanych świadczeń zdrowotnych wejdzie w życie już od 1 stycznia 2008 r. Minister zdrowia Zbigniew Religa ma przedstawić jej projekt 29 czerwca.
Od 4 do 24 czerwca trwają Dni Walki z Rakiem - akcja informacyjna o czynnikach sprzyjających zachorowalności na nowotwory złośliwe oraz o możliwościach wczesnego wykrywania i leczenia, organizowana rokrocznie przez Polski Komitet Zwalczania Raka.
Ogólnopolski Zawiązek Zawodowy Lekarzy zaproponuje rządowi układ zbiorowy. Zamiast konkretnych pieniędzy na podwyżki w tym roku, zadowoli ich przekazywanie 5-6% PKB na opiekę zdrowotną.
Lekarze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu zawiesili akcję strajkową. Placówka pracuje normalnie, ale nie oznacza to, że lekarze wycofali się ze swoich żądań i postulatów.
Rząd chce zwiększyć wpływy z podatków dochodowych, zmuszając lekarzy do ujawnienia zarobków. Wicepremier Przemysław Gosiewski zdradza, że od przyszłego roku w prywatnych gabinetach lekarskich miałyby się pojawić kasy fiskalne. Wtedy też pacjenci mogliby żądać za każdą wizytę faktury lub rachunku fiskalnego i na tej podstawie korzystać z ulgi w podatku dochodowym.
Na terenie szpitala w Tuszynie (Łódzkie) policja zatrzymała w nocy nietrzeźwego lekarza ginekologa. Miał 1,5 promila w wydychanym powietrzu, a mimo to przyjmował pacjentów. Na razie wiadomo o dwóch, ale policja ustala, czy nie było ich więcej.
Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego z prośbą o zorganizowanie debaty publicznej dotyczącej opieki zdrowotnej w Polsce.
Należałoby się poważnie zająć tym, że CBA wywozi ze szpitala MSWiA kartoteki pacjentów, w tym kartoteki polityków również. Uważam, że jest to przekroczenie kompetencji - mówi wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper.
209 lekarzy z województwa podlaskiego złożyło dziś wypowiedzenia z pracy. To pracownicy szpitali w Łomży i Suwałkach. W Łomży z pracy chce odejść 112 lekarzy ze 170, w Suwałkach 97, czyli ponad 90% wszystkich zatrudnionych.