mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Lekarze apelują o wsparcie rektorów uczelni medycznych

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Prezydium Krajowego Komitetu Strajkowego Lekarzy zwróciły się w liście otwartym do rektorów uczelni medycznych w Polsce z prośbą o wsparcie działań strajkujących lekarzy na rzecz naprawy sytemu opieki zdrowotnej w Polsce.

  • "Nie będzie dokumentacji - nie będzie wypłat"

    Strajkujący lekarze ze szpitala w Wolsztynie (Wielkopolska) poinformowali dyrekcję, że nie przygotują na 20 czerwca comiesięcznej dokumentacji medycznej dla Narodowego Funduszu Zdrowia. - Jeśli nie będzie dokumentacji, nie dostaniemy pieniędzy z Funduszu, a to oznacza, że wypłaty 10 lipca będą niepełne lub nie będzie ich wcale - ostrzega dyrektor lecznicy Jerzy Miadziołko.

  • Lekarze znów na ulicach

    Około 300 lekarzy i pielęgniarek z największej lecznicy w Polsce - Centralnego Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Warszawie - o godz. 10 wyszło na ulicę Banacha. Następnie medycy przeszli ul. Żwirki i Wigury przed budynek pobliskiej Akademii Medycznej, po czym wrócili ul. Trojdena.

  • Piecha: Czas wyrównać płace

    Gdybym nie był ministrem, byłbym przy stole rozmów, a nie w kolumnie strajkowej i pikietującej. Sprawa tego typu, tak poważne konsekwencje, które mogą w gruncie rzeczy w ostateczności narazić pacjentów, nie mieszczą się w moim pojęciu wykonywania zawodu lekarza - mówi wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

  • List strajkujących lekarzy do bpa Stefanka

    Strajkujący lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży (Podlaskie) poczuli się urażeni słowami biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka, który ich protest, a także innych grup zawodowych, nazwał "terrorystyczną metodą" osiągania celów. Uważają, że ta ocena świadczy o braku zrozumienia problemów lekarzy i aktualnej sytuacji w służbie zdrowia.

  • Zaostrza się strajk w Świętokrzyskiem

    Świętokrzyskie pielęgniarki i położne podjęły decyzję o strajku. Dziś w 3 świętokrzyskich szpitalach: w Czerwonej Górze, Morawicy i Jędrzejowie od 10 do 12 przeprowadzony został strajk ostrzegawczy. Podczas akcji pielęgniarki pikietowały w świetlicach oraz salach konferencyjnych. W tym samym czasie przed starostwem w Staszowie siostry zorganizowały pikietę.

  • MZ nowelizuje rozporządzenie o stażu podyplomowym

    Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt nowelizacji rozporządzenia z 24 marca 2004 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (DzU. nr 57, poz. 553nr 207, poz. 2118 oraz z 2005 r. nr 133, poz. 1126).

  • MZ płaci za słowa Ziobry

    Za 400 tys. zł resort zdrowia chce przekonywać Polaków do transplantologii. - Mamy nadzieję, że kampania społeczna pomoże nam wyjść z kryzysu, jaki wywołała niefortunna wypowiedź ministra sprawiedliwości - mówi Marek Ludwik Grabowski, wiceminister zdrowia.

  • "Referendum byłoby nieporozumieniem"

    Byłoby nieporozumieniem przerzucanie odpowiedzialności za wybór właściwego modelu finansowania usług zdrowotnych na społeczeństwo, które miałoby się wypowiedzieć w referendum - uważa prof. Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 1998-2006.

  • Bukiel: Politycy nie wiedzą, co mówią

    Lekarze nie są roszczeniowi! – próbuje przekonywać kolejnych polityków lider Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel. I ubolewa, że zamiast rzeczowej rozmowy, obóz rządzący używa kolejnych haseł. Efekt? Radykalizacja nastrojów wśród pracowników ochrony zdrowia.

  • "Oportunizm organów ścigania nie usprawiedliwia wkraczania w sferę prywatności pacjentów"

    Coraz więcej prawników wyraża zaniepokojenie działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego w warszawskim szpitalu MSWiA. Funkcjonariusze, powołując się na wielowątkowe śledztwo prowadzone w tym szpitalu, otrzymali ok. 6 000 historii chorób pacjentów leczonych w tej placówce.

  • Sytuacja strajkowa na Lubelszczyźnie

    W Łukowie (Lubelskie) medycy wynegocjowali podwyżkę pensji o 20% i przerwali strajk. Zastrzegli jednak, że odwieszą go, jeżeli w ich regionie zastrajkuje 60% lecznic.

  • W Słupsku też się zwalniają

    135 lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku złożyło wypowiedzenia z pracy. Wymówienia złożyli lekarze wszystkich specjalności i ze wszystkich oddziałów - są między nimi onkolodzy i lekarze dziecięcy, lekarze kontraktowi i etatowi.

  • Piecha: Postulatów lekarzy nie spełnimy

    Spektakularnego przełomu nie będzie, bo nie będzie podwyżek. Uruchomiliśmy dodatkowo 850 mln zł, z tego 600 mln trafi do szpitali. W niektórych szpitalach zawieszono strajki, bo dyrektorzy już policzyli dodatkowe pieniądze i spełnili częściowo postulaty lekarzy - mówi wiceminister zdrowia Bolesław Piecha zapytany, jak chce powstrzymać falę strajków.

  • Łódzkie rozpoczyna strajk!

    W łódzkich szpitalach rozpoczyna się bezterminowy strajk lekarzy. Blisko 50 placówek będzie pracować w trybie ostrodyżurowym, czyli udzielać pomocy tylko w stanie zagrożenia i życia. Ponadto lecznice zostały oplakatowane i oflagowane.

  • 8,7 mln zł na inwestycje i sprzęt dla śląskich szpitali

    Ponad 8,7 mln zł przeznaczył Zarząd Województwa Śląskiego - na mocy uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego z 21 maja - na inwestycje i zakup sprzętu dla podległych mu zakładów opieki zdrowotnej. Pieniądze trafią do 12 placówek.

  • Kolejny list OZZL do prezydenta

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przesłał do Prezydenta RP kolejny list z prośbą o zorganizowanie w Pałacu Prezydenckim spotkania liderów wszystkich ugrupowań parlamentarnych w sprawie koniecznych zmian w ochronie zdrowia, a zwłaszcza decyzji o istotnym zwiększeniu nakładów na lecznictwo ze środków publicznych.

  • Dwugłos o kasach w gabinetach

    Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska zapowiedziała, że od 2008 roku w prywatnych gabinetach lekarskich powinny pojawić się kasy rejestrujące (inne niż fiskalne). Jej zdaniem, na podstawie paragonu pacjenci będą mogli korzystać z ulgi w podatku dochodowym.

  • "Samo pytanie o prywatyzację jest bez sensu"

    Jeśliby pytanie referendalne o prywatyzację pozostawić bez doprecyzowania, czyli bazując na obiegowym rozumieniu, to wynik można łatwo przewidzieć. Pytać trzeba by raczej: "czy jako ubezpieczony chciałbyś leczyć się w prywatnej placówce?" - uważa Anna Knysok, była wiceminister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka.

  • Debata o strajku w Działdowie

    Pod przewodnictwem wojewody warmińsko-mazurskiego Anny Szyszki obyło się kolejne spotkanie poświęcone sytuacji strajkowej w Publicznym Szpitalu Powiatowym w Działdowie. Przedmiotem dyskusji była ewentualna zmiana kontraktowania usług medycznych na 2008 rok i następne lata dla szpitali w Działdowie i Nidzicy.

98888 artykułów - strona 4589 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.