mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Apel Prezydium ORL w Gdańsku do wojewody pomorskiego

    Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku wezwało wojewodę pomorskiego Piotra Karczewskiego do zaniechania działań, które mają na celu zastraszanie środowiska lekarskiego, oraz oczekuje wyjaśnienia przyczyny takich praktyk.

  • Sośnierz: Kolejna podwyżka to mniej świadczeń

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz jest zdecydowanie przeciwny finansowaniu podwyżek dla lekarzy przez płatnika.

  • 20-lecie Kliniki Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej w Zabrzu

    Pionierskie w skali kraju zabiegi, nagrody naukowe i publikacje lekarzy w renomowanych pismach medycznych, szkolenie lekarzy zza granicy – to bilans osiągnięć świętującej właśnie 20-lecie Kliniki Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej Śląskiej Akademii Medycznej, działającej w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

  • Bukiel: Rząd chce nas upokorzyć

    Propozycja ministra zdrowia wzrostu wynagrodzeń dla pracowników medycznych od 1 stycznia 2008 r. o 15% oznacza tylko tyle, że rząd nie obniży nam pensji - uważa przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

  • Związek Powiatów Polskich o sytuacji w służbie zdrowia

    Prezes Związku Powiatów Polskich Tadeusz Nalewajk wyraził sprzeciw wobec wypowiedzi przedstawicieli rządu, że problem podwyżek płac w służbie zdrowia to problem dyrektorów szpitali i organów założycielskich placówek służby zdrowia.

  • Religa: Prezydent poparł moje propozycje

    Prezydent poparł propozycję stopniowego wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników służby zdrowia o 15% co roku przez 3 lata, poczynając od 1 stycznia 2008 r. - powiedział po spotkaniu z Lechem Kaczyńskim minister zdrowia Zbigniew Religa.

  • Apel o powrót lekarzy do pracy

    Wracajcie do pracy – z takim apelem zwrócili się do lekarzy ordynatorzy oddziałów psychiatrycznych szpitala w szczecińskich Zdrojach. Choć oficjalnie w tej placówce nie ma strajku, lekarze wzięli urlopy na żądanie.

  • Policja w szpitalach - rutyna czy ingerencja w prawa związkowe?

    Policja nie zbiera żadnych danych strajkujących lekarzy, a jedynie informacje o tym, które placówki przystąpiły do protestu - zapewnia Krzysztof Hajdas z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji. Jego zdaniem to rutynowe działanie. Takiej rutyny nie przypomina sobie jednak były wieloletni rzecznik Komendy Głównej Policji, obecnie zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu" Paweł Biedziak.

  • Sztab kryzysowy uratuje szpital?

    Wojewoda lubuski Wojciech Perczak, lubuscy parlamentarzyści, przedstawiciele zarządu województwa (m.in. marszałek Krzysztof Szymański i wicemarszałek Elżbieta Płonka) rozmawiali w Zielonej Górze o sytuacji gorzowskiej lecznicy.

  • CM UJ najlepsze wg "Wprost"

    W Warszawie odbyła się 15. gala wręczenia Złotych Indeksów i dyplomów dla najlepszych polskich uczelni w rankingu tygodnika "Wprost". W rankingu wyróżniono najlepsze polskie uczelnie publiczne, niepubliczne oraz programy MBA. Statuetki odbierali ich rektorzy i najlepsi studenci. W gronie akademii medycznych zwyciężyło Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

  • Fuzja warszawskich szpitali

    21 maja na posiedzeniu Sejmiku Województwa Mazowieckiego radni zdecydowali o połączeniu szpitala dermatologicznego św. Łazarza przy ul. Leszno z Międzyleskim Szpitalem Specjalistycznym przy ul. Bursztynowej. Pomysł przeniesienia poparły wszystkie kluby.

  • PSL: Religa wrogiem rolników

    Prosimy nie sięgać do cudzych kieszeni. Trzeba realizować program "Tanie państwo", a nie podwyższać składki i podatki – apelują politycy PSL.

  • Łódzkie bez strajków

    W Łódzkiem 40 placówek od kilku miesięcy przygotowuje się do protestu, jednak w największych szpitalach podlegających samorządowi wojewódzkiemu nie udało się zakończyć strajkowych procedur.

  • Piecha: NFZ nie płaci pensji lekarzom

    Mianem "paranoidalnej" określił wiceminister zdrowia Bolesłw Piecha sytuację, w której resort będzie ustalał pensje w szpitalach niezależnie od ich sytuacji finansowej, nakazując dyrektorom lecznic przekazanie wolnych środków z NFZ na wynagrodzenia.

  • Prezydent RP podejmuje inicjatywę

    Dziś o godzinie 14 odbędzie się spotkanie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia - poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński. Prezydent nie wyklucza, że w przyszłym tygodniu spotka się ze związkowcami.

  • Kamasze bis? Jak władzy trudno lekarza do wojska powołać

    Zwrot "wziąć lekarzy w kamasze", czyli ubiegłoroczny pomysł ówczesnego wicepremiera Ludwika Dorna na zdyscyplinowanie strajkujących lekarzy, wszedł już na stałe do słownika języka polskiego. W podobnym tonie wypowiadał się drugiego dnia obecnego strajku premier Jarosław Kaczyński. Wygląda jednak na to, że rozwiązania siłowe raczej nie wchodzą w grę.

  • Lekarze wzywają do likwidacji szpitala

    Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Gorzowie Wielkopolskim zwróciło się z apelem do Sejmiku Lubuskiego o podjęcie natychmiastowej decyzji likwidacji Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie i utworzenie nowego szpitala, który przywróci pacjentom z tego miasta i jego okolic dostęp do specjalistycznej opieki zdrowotnej.

  • MZ: Odpowiedź rządu w piątek

    Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Paweł Trzciński zapowiedział, że w piątek rząd odpowie na postulaty lekarzy. Dodał, że rząd o sytuacji w ochronie zdrowia chce rozmawiać nie tylko z lekarzami, ale też z przedstawicielami innych środowisk medycznych, ponieważ lekarze to nie jedyna grupa, która domaga się poprawy swoich zawodowych losów.

  • Suwałczanie dofinansowali remont szpitala

    Prawie 800 mieszkańców Suwałk i powiatu suwalskiego przekazało 1% swego podatku na konto Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia. Większość darczyńców zaznaczyła przy tym, że pieniądze chce przeznaczyć na remont szpitala wojewódzkiego w Suwałkach i zakup sprzętu medycznego do placówki.

  • Prezes NFZ: Rezerwa - na świadczenia

    1 mld zł, który dodatkowo jest w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia, chcieliśmy przeznaczyć na finansowanie świadczeń medycznych dla pacjentów - powiedział szef NFZ Andrzej Sośnierz. - Te pieniądze chcieliśmy przeznaczyć na to, by dojść do tego poziomu finansowania świadczeń medycznych, który był w ubiegłym roku - wyjaśnił.

98888 artykułów - strona 4597 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.