mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Lepper: Wierzę w polskich lekarzy

    Wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper popiera lekarskie postulaty zwiększenia finansowania służby zdrowia, w tym lekarskich płac; apeluje jednocześnie do lekarzy o czas dla rządu na rozwiązanie problemów ochrony zdrowia wynikających z wieloletniego zaniedbania.

  • Bukiel: Takiego kompromisu dłużej być nie może

    Liczymy na to, że doprowadzimy do takiego niepokoju społecznego, który zmusi władze, żeby zajęły się służbą zdrowia. Bo to sprawa, nad którą politycy muszą się zastanawiać w sposób poważny - mówi przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

  • Piecha: Żądania lekarzy są niewygórowane

    Każda osoba, która nagle zachoruje i będzie potrzebowała opieki lekarskiej, nie będzie jej pozbawiona. Lekarze nas o tym zapewniają - powiedział wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Zdaniem Piechy, jeszcze w tym tygodniu resort usiądzie do rozmów z OZZL.

  • Balicki: Rząd skłania młodych do emigracji

    Czekamy na konkretne propozycje rządu w kwestii podwyżki dla lekarzy jeszcze w tym tygodniu – powiedział były minister zdrowia Marek Balicki, obecnie dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie. - Brak reakcji rządu na sytuację w służbie zdrowia w sytuacji, gdy mamy otwarte granice, jest wypychaniem młodych z kraju - mówi Balicki.

  • Strajk rozpoczęty

    Rozpoczął się ogólnopolski bezterminowy strajk lekarzy, który objął 159 (wg rządu) - 208 (wg OZZL) placówek ochrony zdrowia, głównie szpitali, w całym kraju. Tam gdzie strajk się zaczął, lekarze pracują jak na ostrym dyżurze; przyjmują tylko przypadki zagrażające życiu. Odwołane sa planowane zabiegi, nieczynne są przyszpitalne poradnie - oprócz tych, w których leczą się ciężko chorzy pacjenci, np. ambulatoria onkologiczne czy stacje dializ.

  • Przychodnie pracują normalnie

    Lekarze rodzinni z Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie podjęli decyzję o kontynuowaniu akcji protestacyjnej bez konieczności zamykania przychodni. Jak podkreślają, poparcie dla rozpoczynającego się bezterminowego strajku lekarzy wynika z dążenia do zmian systemu ochrony zdrowia.

  • Kto zastrajkuje w Świętokrzyskiem?

    Lekarze ze szpitali w regionie świętokrzyskim przystąpią do bezterminowego strajku. Akcja protestacyjna rozpocznie się w najbliższy poniedziałek. Nie wiadomo na razie jednak, które placówki włączą się do akcji protestacyjnej - informuje tamtejszy urząd wojewódzki.

  • Strajk ciągły lekarzy w 4 podlaskich szpitalach

    21 maja do ogólnopolskiego protestu ciągłego w formie pracy jak na ostrym dyżurze przystąpią lekarze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Łomży i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Suwałkach - informuje przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego OZZL Ryszard Kijak.

  • Strajk w 23 podkarpackich lecznicach

    Zarząd Regionu Podkarpackiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy podał, że do strajku od 21 maja przystąpią 23 placówki z tego regionu.

  • Będzie strajk

    Krajowy Komitet Strajkowy Lekarzy podjął decyzję, że 21 maja medycy przystąpią do strajku. Podczas rozmów, podjętych niemal w ostatniej chwili przez premiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra zdrowia Zbigniewa Religę z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy rząd nie przedstawił konkretnych propozycji, które – zdaniem lekarzy – mogłyby doprowadzić do odwołania protestu.

  • Różne formy protestu na Warmii i Mazurach

    14 z 26 szpitali z Warmii i Mazur przystąpi w poniedziałek do ogólnopolskiego strajku ogłoszonego przez Ogólnopolskie Związek Zawodowy Lekarzy. Jednak tylko Szpital Wojewódzki w Elblągu i powiatowy w Działdowie zapowiadają protest bezterminowy.

  • Brak preparatu Hydrocortisonum w tabletkach po 20 mg - komunikat

    Wobec przejściowego braku w wielu aptekach preparatu Hydrocortisonum w tabletkach po 20 mg, niezbędnego w leczeniu przewlekłym pacjentów z niewydolnością kory nadnerczy, można czasowo stosować zastępczo Encortolon (w przeliczeniu 5 mg = 20 mg hydrokortyzonu) i u osób bez nadciśnienia tętniczego podawać dodatkowo Cortineff 1/2 tabletki lub 1 tabletka po 0,1 mg rano.

  • Pomorze przygotowuje się do strajku

    Dyrektorzy placówek medycznych biorących udział w strajku będą mięli obowiązek przyjmowania i diagnozowania pacjentów zgłaszających nagłe pogorszenie stanu zdrowia. Zostaną również zobligowani do podejmowania decyzji o tym jak postąpić z osobami, które zwrócą się w trakcie protestu po pomoc medyczną – to najważniejsze z ustaleń jakie podjęto podczas spotkania, które 16 maja odbyło się w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

  • Od 1 lipca PESEL na receptach

    Minister zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie recept lekarskich, które wejdzie w życie 1 lipca. Rozporządzenie określa: sposób i tryb wystawiania recept, wzór recepty uprawniającej do nabycia leku lub wyrobu medycznego bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością, a także sposób zaopatrywania w druki recept, ich przechowywania, sposób realizacji recept oraz kontroli ich wystawiania i realizacji.

  • MZ zakończyło prace nad projektem ustawy o sieci szpitali

    Ministerstwo Zdrowia zakończyło prace nad projektem ustawy o sieci szpitali. 16 maja projekt został przesłany Komitetowi Stałemu Rady Ministrów. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to 22 maja nową ustawą powinien zająć się rząd.

  • Bukiel: Strajku nie przełożymy

    Jeżeli pewne działania - te, o których mówił minister zdrowia, np. zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną - nie zostaną przez rząd podjęte, to szef resortu zdrowia powinien odejść - stwierdził przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

  • Religa: Stać mnie na podanie się do dymisji

    Podczas debaty w Polskim Radiu Szczecin minister Religa powiedział, że solidaryzuje się z lekarzami, ale liczy, że strajku generalnego nie będzie. Liczę, że do strajku nie dojdzie, ponieważ przedstawiciele OZZL w najbliższy piątek spotkają się z premierem.

  • LiD o naprawie służby zdrowia na Dolnym Śląsku

    Porozumienie Lewica i Demokraci przedstawiło swój program naprawy służby zdrowia na Dolnym Śląsku.

  • "Odmowa udziału w strajku jest poparciem wyzysku"

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy od lekarzy niebiorących udziału w strajku będzie wymagał deklaracji rezygnacji z podwyżek, które uda się wywalczyć. Związek ma też na tablicach informacyjnych wywieszać nazwiska lekarzy, którzy nie wezmą udziału w strajku. Mówi o tym punkt 7 "Instrukcji strajkowej 2007".

  • Płace lekarzy - wyniki ankiety - cd.

    Ponad połowa lekarzy (58,37%) osiąga w podstawowym miejscu pracy dochody miesięczne poniżej 1500 zł netto - wynika z internetowego badania płac, przeprowadzonego przez portal mpOnLine w dniach 20 lutego - 27 kwietnia na próbie 1321 respondentów.

98888 artykułów - strona 4599 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.