Ciechanowski Specjalistyczny Szpital Wojewódzki otrzymał jedną z dwóch głównych nagród w 9. edycji konkursu "Mazowiecka Nagroda Jakości". Drugą kapituła konkursu przyznała Urzędowi Miasta Radomia.
W styczniu pracownicy lubelskiego NFZ dostali średnio po 660 złotych premii. Teraz dostaną podwyżki. - Dla wszystkich oddziałów funduszu zdrowia przeznaczono 26 mln 375 tys. zł - mówi Grzegorz Furgał z biura prasowego centrali NFZ.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w marcu wynosiło 2426 zł i było o prawie 5% wyższe niż przed rokiem - wyliczył GUS. Takich podwyżek nie było od 6 lat. Mimo to różnice w płacach w Polsce i w Europie Zachodniej są niekiedy porażające.
Szpital wojewódzki w Zgierzu zatrudnia 20 lekarzy w wieku emerytalnym, byle tylko nie zamykać oddziałów. Następców nie ma, a Zgierz nie jest wyjątkiem.
Wartość rynku farmaceutycznego w cenach producenta netto wzrosła od stycznia do marca do 4,2 mld zł, czyli o 9,2% w stosunku do pierwszego kwartału 2006 r. - podała firma IMS Health.
Grupa amerykańskich kardiologów i kardiochirurgów gości w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie zapoznaje się z doświadczeniami polskich lekarzy. Chodzi przede wszystkim o koronarografię.
Nigdy nie pracowałem u więcej niż jednego pracodawcy, nie miałem prywatnego gabinetu i nie akceptuję przyjmowania pieniędzy bezpośrednio od pacjentów, a jeśli zdarzy się, że pacjent zostawi pieniądze w moim gabinecie, wpłacam je na konto fundacji na rzecz ochrony zdrowia. A jednak w moim gabinecie każdego dnia pojawiają się dziesiątki sytuacji, które obiegowo łączy się z tzw. korupcją właśnie - pisze prof. dr hab. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, szef Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Warszawie oraz krajowy konsultant ds. hematologii w artykule "Kłamstwa o korupcji lekarzy".
Umożliwienie przekształcania placówek służby zdrowia w spółki prawa handlowego, stworzenie mapy demograficznej potrzeb zdrowotnych, ogłoszenie koszyka świadczeń gwarantowanych, wprowadzenie prywatnych ubezpieczeń dodatkowych, stała wycena procedur medycznych oraz utworzenie sieci szpitali opartej na zasadach zdroworozsądkowych, a nie lobbingowych - to niektóre z propozycji Platformy Obywatelskiej dotyczące systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Marszałek województwa śląskiego Janusz Moszyński i wicemarszałek Grzegorz Szpyrka spotkali się z 7 dyrektorami największych placówek służby zdrowia podległymi samorządowi województwa. Rozmowy dotyczyły zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów oraz zakresu niezbędnych usług medycznych podczas zapowiedzianego protestu w służbie zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych i opublikowało na stronie internetowej projekt nowelizacji ustawy z 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (DzU. nr 169, poz. 1411).
Do końca maja strona społeczna ma zaopiniować projekt punktowej wyceny zawodów medycznych przygotowany przez wiceministra zdrowia Bolesława Piechę. Minister zdrowia zapowiedział jednak, że 29 czerwca przedstawi systemowe rozwiązania dotyczące m.in. wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia, ale nie będzie to siatka płac.
Do końca kwietnia przeprowadzono referenda strajkowe w w ramach sporów zbiorowych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy z pracodawcami w 5 szpitalach warszawskich - informują związkowcy.
"Nie ma pieniędzy to nie ma lekarzy" - transparenty z tym zdaniem lekarze wywieszają w wielu śląskich szpitalach. Wybrali je na hasło swojego strajku.
Problem transportu chorych, zagrożenie strajkami lekarskimi, restrukturyzacja szpitali oraz praca lekarzy koordynatorów były najważniejszymi tematami rozmów Zespołu ds. Monitorowania Sytuacji w Ochronie Zdrowia, powołanego przez wojewodę warmińsko-mazurską Annę Szyszkę.
W 8 szpitalach wojewódzkich na Śląsku zmieniają się dyrektorzy. Grzegorz Szpyrka, wicemarszałek odpowiedzialny za ochronę zdrowia tłumaczy te zmiany kadrowe oceną sytuacji ekonomicznej szpitali.
6 000 nadgodzin dorobił się w ostatnich 3 latach lekarz rekordzista ze szpitala przy ul. Mickiewicza w Częstochowie. - Zwróciłem się do dyrekcji o dokładne wyliczenie mojej zaległej wypłaty z tego tytułu. Nie mam zamiaru iść do sądu pracy, liczę na ugodę ze szpitalem i polubowne załatwienie sprawy - mówi ordynator oddziału neonatologii.
We wrześniu br. w Pomorskim Centrum Traumatologii Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku rozpocznie się budowa nowoczesnego bloku operacyjnego z 10 salami, 20 łóżkami dla dorosłych i 10 dla dzieci. Cała inwestycja - łącznie z wyposażeniem sal operacyjnych - będzie kosztować 55 mln zł, razem z wyposażeniem.
Częstochowski Zakład Radiologii - wyposażony kosztem 30 mln zł - oddano do użytku rok temu. Pieniędzy na leczenie wystarczy najwyżej do połowy maja.
Pracownicy Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy k. Przemyśla (Podkarpackie) nie wpuścili w środę na jego teren nowo powołanego dyrektora placówki. Zaprotestowali w ten sposób przeciwko dowołaniu dotychczasowego dyrektora Jacka Barketa.
Zadłużony Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie otrzyma dotację (niemal 400 000 zł) z budżetu gminy. Ma to być wkład własny lecznicy w realizacji programów, których koszty częściowo będą pokryte ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i norweskiego Mechanizmu Finansowego.