mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Zamiast strajku - wiec

    Zamiast planowanego na jutro dwugodzinnego strajku ostrzegawczego, lekarze z całego województwa łódzkiego spotkają się 15 maja o godz. 13 na wiecu przed siedzibą Okręgowej Izby Lekarskiej przy ul. Czerwonej.

  • Sejm uchwalił ustawę o lekarzu sądowym

    Sejm przyjął ustawę o lekarzu sądowym. Za przyjęciem ustawy głosowało 389 posłów, 4 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa określa zakres i sposób wykonywania czynności przez lekarza sądowego oraz ujednolica zasady usprawiedliwiania nieobecności uczestników postępowań cywilnych i karnych.

  • Publiczna debata o przyszłości lecznicy

    W starostwie powiatowym w Słubicach rozpoczęto publiczną debatę dotyczącą przyszłości powiatowego szpitala, zadłuzonego na 20 mln zł. Wzięli w niej udział: zarząd powiatu, dyrekcja i pracownicy szpitala, członkowie rady społecznej przy słubickiej lecznicy,powiatowi radni oraz przedstawiciele Rzepina, Słubic, Cybinki i Ośna Lubuskiego.

  • Koniec konfliktu w szpitalu?

    Nowo powołany dyrektor Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy k. Przemyśla, Janusz Kołakowski, objął urzędowanie w tej placówce. Po trwającym od 27 kwietnia proteście nowy dyrektor w końcu wszedł na teren szpitala. Bez trudu, gdyż pojawił się w Żurawicy jako pierwszy, jeszcze przed protestującymi.

  • Szpital kwestionuje wysokość odszkodowania za błąd lekarski

    Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach zakwestionowało wysokość kwot, zasądzonych na rzecz sparaliżowanego wskutek błędu lekarskiego Piotra Soszki i odwołało się od tego wyroku.

  • Kolejne przypadki choroby meningokokowej na Opolszczyznie

    Do opolskich szpitali 7 i 8 maja trafiło 5 osób z podejrzeniem choroby meningokokowej. Hospitalizowani pacjenci pochodzą z północy województwa - z powiatu kluczborskiego, a także okolic Namysłowa i z Brzegu.

  • Sztywne marże na leki - komentarze

    Rząd przyjął projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który stanowi m.in., że marże na leki mają być ustalone z góry i nie będą mogły być zmieniane przez aptekarzy i hurtownie. Marże hurtowe mają wynosić 8,68%.

  • W senackiej Komisji Zdrowia o korupcji w ochronie zdrowia

    Należy odróżnić upominki czy prezenty, które są dowodem wdzięczności od pacjentów od korupcji wśród lekarzy - podkreślano w trakcie dyskusji na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia. Tematem była korupcja w służbie zdrowia.

  • Przygotowania do strajku na Pomorzu

    Do ogólnopolskiego protestu lekarzy przyłączają się wszystkie szpitale w Trójmieście. 9 maja lekarze spotkają się z Leszkiem Czarnobajem, marszałkiem woj. pomorskiego odpowiedzialnym za zdrowie w regionie.

  • Kolejna nowelizacja prawa farmaceutycznego

    Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy z 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (DzU. z 2004 r. nr 53, poz. 533, z późn. zm.) oraz kilku innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia, przygotowany w związku z koniecznością dostosowania prawa polskiego do wspólnotowego. Chodzi przede wszystkim o zachowanie zgodności z przepisami dotyczącymi Dobrej Praktyki Klinicznej.

  • OZZL przedstawił "Czarną księgę niegospodarności środkami publicznymi"

    Przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przedstawili "czarną księgę" niegospodarności środkami publicznymi. Wskazali w niej m.in. ma utratę pieniędzy budżetowych z tytułu nieściągalności podatków czy przedawnień należności podatkowych, dotacje dla niektórych sektorów gospodarki.

  • Czy lekarze rodzinni dołączą do strajku?

    7 maja w Koninie lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej zrzeszeni w Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie spotkali się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w celu omówienia spraw dotyczących aktualnych problemów środowiska medycznego, określenia możliwości zgłoszenia wspólnych postulatów oraz podjęcia decyzji o przyłączeniu się do strajku ostrzegawczego planowanego na 10 maja.

  • Ułatwienia dla lekarzy z UE

    Ministerstwo zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt nowelizacji ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (DzU. z 2005 r. nr 226, poz. 1943 z późn. zm.).

  • Ziobro: za spadek liczby przeszczepień odpowiadają lekarze

    Spadek liczby przeszczepów w Polsce jest wynikiem patologii w służbie zdrowia, a trwająca "akcja propagandowa" ma na celu zagwarantowanie bezkarności tym, którzy dopuszczają się przestępstw w tej sferze, związanej z udzielaniem pomocy i ratowaniem życia – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w radiowych "Sygnałach Dnia".

  • 8000 pozwów śląskich lekarzy

    Nawet 8000 pozwów w samym województwie śląskim mogą skierować do sądów pracy lekarze, którzy domagają się udzielenia czasu wolnego i zasądzenia kwoty jak za godziny nadliczbowe za dyżury pełnione w ciągu ostatnich 3 lat. Średnio w przypadku jednego lekarza może chodzić o 10-20 tys. złotych na rękę.

  • Początek rekrutacji w warszawskiej AM

    Akademia Medyczna w Warszawie rozpoczęła rejestrację kandydatów na studia w roku akademickim 2007/2008. Tak jak w ubiegłym roku, aplikację będzie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną - po zarejestrowaniu się w systemie rekrutacyjnym i wypełnieniu specjalnego formularza dostępnego on-line.

  • Opolszczyzna liczy protestujących

    Do dwugodzinnego strajku ostrzegawczego lekarzy przystąpi 10 maja większość placówek służby zdrowia na Opolszczyźnie - zapowiada dr Rafał Olejnik, szef zarządu regionu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

  • Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

    Dzień 8 maja - rocznica urodzin Henry Dunanta, ojca idei Czerwonego Krzyża i pierwszego laureata Pokojowej Nagrody Nobla (w 1901 r.) - obchodzony jest w 192 państwach na całym świecie jako Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

  • Nowelizacja rozporządzenia o specjalizacjach farmaceutów

    5 maja weszła w życie nowelizacja (DzU. nr 71, poz. 480) rozporządzenia ministra zdrowia z 15 maja 2003 r. w sprawie specjalizacji oraz uzyskiwania tytułu specjalisty przez farmaceutów (DzU. nr 101, poz. 941).

  • Rehabilitacja w szpitalu św. Anny w Warszawie

    W Szpitalu Św. Anny w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie nowego Oddziału Rehabilitacyjnego. Pierwsi pacjenci trafią tu 15 maja. Wartość inwestycji wyniosła ponad 4,5 mln zł. 4,1 mln zł przeznaczono na roboty budowlane, a 418 000 zł na zakup sprzętu i aparatury medycznej. Środki na ten cel pochodziły w całości z budżetu województwa mazowieckiego.

98884 artykuły - strona 4604 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.