Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie, w poparciu działań Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, zaapelowała do wszystkich członków OIL w Szczecinie o wzięcie czynnego udziału w ogólnopolskiej akcji protestacyjnej w dniach 21-22 maja 2007 roku, w róznych formach.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł w specjalnym oświadczeniu w sprawie strajków lekarskich zwrócił się do władz Rzeczypospolitej o poważne potraktowanie lekarskich postulatów, a w szczególności żądania zwiększenia publicznych nakładów na ochronę zdrowia (do minimalnego poziomu 6% PKB).
W związku z kolejnymi podejrzeniami zachorowań na chorobę meningokokową w regionie wojewoda opolski Bogdan Tomaszek 9 maja zwołał sztab kryzysowy. W posiedzeniu uczestniczył marszałek Józef Sebesta.
Kontrolę sytuacji w służbie zdrowia zapowiedział wojewoda świętokrzyski w związku z planowanym przez lekarzy strajkiem. Służby wojewody mają zapobiec kłopotom, z jakimi mogliby się w wyniku akcji protestacyjnych spotkać pacjenci.
Średnio o 10% miesięcznie wzrosła liczba porad udzielanych w poradniach Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Opieki Neuropsychiatrycznej w Kielcach, a sytuacja finansowa placówki jest dobra – takie są wyniki kontroli okresowej, przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski w szpitalu.
Po gruntownym remoncie wznowił działalność oddział urologii w szpitalu im. Kopernika w Łodzi. W ramach prac wymieniono wszystkie instalacje - elektryczną, hydrauliczną i gazową - oraz przebudowano pomieszczenia. Roboty budowlane przeprowadzono we wszystkich salach chorych, gabinetach i korytarzu.
W trakcie planowanego na 21 maja bezterminowego strajku lekarzy nie ucierpią pacjenci - zapowiedział wojewoda opolski Bogdan Tomaszek. Dodał, że sam odpowiada za to, by osoby, którym zostanie odmówiona pomoc w placówkach objętych strajkiem, zostały przekazane do innych szpitali.
Zachowanie dotychczasowego algorytmu podziału środków na świadczenia medyczne dla województwa lubelskiego to główny wniosek przyjęty podczas posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Lublinie, które odbyło się pod przewodnictwem wojewody Wojciecha Żukowskiego.
Według szacunków Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, w strajku ostrzegawczym wzięli udział lekarze z 203 szpitali. Przedstawiamy częściową listę strajkujących placówek.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy domaga się podwyżek płac. Ministerstwo Zdrowia się nie zgadza. Medycy wykazują zarobki trzykrotnie mniejsze niż te, o których mówi resort zdrowia.
Żądania lekarzy, by podwyższyć płace do 5 tysięcy złotych brutto dla lekarzy bez specjalizacji i 7,5 tys. zł brutto dla lekarzy ze specjalizacją są nieuzasadnione - ocenił w "Poranku TVN24" wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
Narodowy Fundusz Zdrowia miał prawo potrącić Stacji Pogotowia Ratunkowego w Koszalinie (Zachodniopomorskie) 545 tys. zł z ubiegłorocznego kontaktu za niewłaściwe wykonywanie usług medycznych - orzekł w środę Sąd Apelacyjny w Szczecinie.
Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego, po zapoznaniu się z wnioskiem Związku Powiatowych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Województwa Podkarpackiego, wystąpił do parlamentarzystów, Ministra Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia ze stanowiskiem w zakresie dotyczącym działalności zakładów opieki zdrowotnej.
37-letni były działacz Młodzieży Wszechpolskiej w Białymstoku Dariusz Wasilewski został zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Sośnierza. Będzie odpowiadał w NFZ za sprawy mundurowe. Jego kandydaturę poparły resorty: obrony narodowej, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji.
To ja od momentu, kiedy zostałem ministrem zdrowia, mówiłem, że płace w systemie opieki zdrowotnej są skandalicznie niskie. I nadal mówię, że mimo podwyżki w dalszym ciągu są niskie - powiedział minister zdrowia Zbigniew Religa w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia.
8 maja odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Podlaskiego OZZL, na którym omówiono m.in. stan przygotowań poszczególnych oddziałów podlaskich OZZL do majowego protestu ogólnopolskiego. Okazuje się, że przystąpi do niego więcej zakładów opieki zdrowotnej, niż początkowo deklarowano.
10 maja w godzinach 11-13 lekarze przeprowadzą strajk ostrzegawczy. Będzie on polegał na przerwaniu (ograniczeniu) pracy przez lekarzy, z wyłączeniem tych stanowisk pracy, gdzie przerwanie mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia pacjentów. W czasie przerwy lekarze będą najczęściej gromadzić się na zebraniach. W niektórych zakładach będzie przeprowadzane referendum strajkowe.
Ministerstwo Zdrowia przekazało pod obrady Komitetu Rady Ministrów projekt nowelizacji ustawy z 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (DzU. z 2001 r. nr 57, poz. 602, z późn. zm.) oraz ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych.
W Sejmie otwarto wystawę promującą międzynarodową kampanię "Breast Friends - Przyjaciele od Piersi". Tworzą ją zdjęcia prezentujące historię 30 gwiazd show biznesu z całego świata, związanych z walką z rakiem piersi.
Dwugodzinny strajk ostrzegawczy zapowiadają lekarze na najbliższy czwartek w 20 szpitalach Wielkopolski (nie strajkują m.in. poznańskie szpitale kliniczne). - To kolejny krok w dążeniu do niezbędnej zmiany systemu opieki zdrowotnej w Polsce, a także uzyskania godziwych wynagrodzeń za pracę - mówi dr Halina Bobrowska, szefowa Związku Zawodowego Lekarzy w Poznaniu.