Narodowy Fundusz Zdrowia nadużył swojej pozycji dominującej ustalając zasady kontraktowania świadczeń zdrowotnych w stomatologii – stwierdził Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Wynagrodzenia w służbie zdrowia w 2006 roku wypadają najsłabiej na tle wynagrodzeń w innych branżach - wynika z Internetowego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego po raz trzeci wspólnie przez portale wynagrodzenia.pl wp.pl, infopraca.pl, pracuj.pl, jobpilot.pl, bankier.pl, cvonline.pl, jobs.pl, w którym uczestniczyło ponad 63 000 osób. To największe w Polsce pozarządowe badanie płac.
Sejmowa Komisja Zdrowia postanowiła odrzucić najważniejsze poprawki Senatu do nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne (DzU. nr 126, poz. 1381 z późn. zm.), uchwalone 15 marca br.
Po pięć tysięcy złotych grzywny mają zapłacić ordynator i lekarz oddziału chirurgii ogólnej legnickiego szpitala - taki wyrok zapadł przed Sądem Rejonowym w Legnicy, który uznał, że chirurdzy niewłaściwie zdiagnozowali pacjenta. Chory zmarł po wypisaniu z oddziału przez oskarżonych medyków.
Policjanci zatrzymali jasielskiego lekarza w chwili, kiedy przyjmował pieniądze i alkohol. W ten sposób pacjent okazał lekrzowi wdzięczność za poświadczenie nieprawdy w zaświadczeniu.
Na co najmniej tydzień zamknięto dla odwiedzających Klinikę Rozrodczości i Położnictwa przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu. Dyrekcja Akademickiego Szpitala Klinicznego zdecydowała też o ograniczeniu liczby porodów.
W Pomorskiem ukazał się informator dla lekarzy, poświęcony procedurom postepowania z bezdomnymi pacjentami. Przygotowało go Regionalne Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności. Informator trafi do wszystkich placówek zdrowia w regionie.
Nyscy lekarze i personel medyczny będą zaszczepieni przeciwko N.meningitidis grupy C. Około 20 tys. zł przeznaczy na to powiat z własnego budżetu. - To konieczne ze względów bezpieczeństwa tego środowiska - mówi starosta Adam Fujarczuk.
Katowiccy policjanci zatrzymali anestezjologa pogotowia ratunkowego, który przyjechał na wezwanie pracowników katowickiej prokuratury. Od lekarza, który miał udzielić pomocy omdlałemu mężczyźnie, wyczuwalna była woń alkoholu.
Choroby układu krążenia związane z aterotrombozą (która stanowi późne powikłanie procesu miażdżycowego) są wciąż najczęstszą przyczyną zgonów. Chorują na nie przede wszystkim ludzie dorośli, lecz ich rozwój zaczyna się dużo wcześniej. Pierwsze zmiany patologiczne w tętnicach widoczne są już w życiu płodowym. A ich zasięg w dużym stopniu zależy od stylu życia matki.
Siedmiu białostockich anestezjologów z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Białymstoku wstrzykiwało - według "Gazety Polskiej" - pacjentom tiopental, by wywołać stan nieprzytomności lub nawet uśmiercać ich w celu pobrania narządów do przeszczepu.
Radni Zielonej Góry przyjęli uchwałę, dzięki której w przyszłorocznym budżecie miasta znajdą się pieniądze na pomoc dla Szpitala Wojewódzkiego. W budżecie nie ma wprawdzie środków na dofinansowanie szpitala, ale miasto obiecało, że wesprze lecznicę w zdobywaniu funduszy z zewnątrz.
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej otrzymało pieniądze na modernizację i rozwój radioterapii. W ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych szpitalowi przy ul. Jaczewskiego przyznano 7,5 mln zł. Lubelskie centrum to jedyna placówka w województwie, gdzie możliwa jest radioterapia.
Prezydent RP Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (DzU. z 2006 r. nr 149, poz. 1076).
Coraz więcej pacjentów z innych województw zaczyna leczyć się w Lubuskiem. Najwięcej z nich korzysta z usług szpitala w Nowej Soli. - Są to głównie pacjenci z Dolnego Śląska - powiedział wicedyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Stanisław Łobacz.
Zadłużony na 12 mln zł szpital w Turku (Wielkopolska) otrzyma od właściciela - starostwa powiatowego - pożyczkę w wysokości 1,5 mln zł. Pożyczkę zatwierdzili radni powiatu. Tylko w marcu komornik zajął prawie 0,5 mln zł ze szpitalnych kont.
Urzędnicy nie muszą się martwić o kolejki w przychodniach. Państwowe agencje wydają setki tysięcy złotych na leczenie swoich pracowników w prywatnych klinikach. Oczywiście płacą za to podatnicy - pisze "Fakt".
Dwa oddziały ośrodka pediatrycznego im. J.Korczaka w Łodzi - chirurgia i laryngologia - zostaną przeniesione do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M.Kopernika na początku maja - poinformowała rzecznik WSS Adriana Sikora.
Myślę, że pomysłem ministra Gosiewskiego nie da się zatrzymać lekarzy w Polsce. Prędzej lekarze uciekną, bo i tak rezydentur jest mało - stwierdziła Elżbieta Radziszewska, lekarka i posłanka Platformy Obywatelskiej w audycji "Salon Polityczny Trójki" na antenie Polskiego Radia.
Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej zakończyło trzyletnie badanie zatytułowane "Ocena Populacji Mężczyzn z Zaburzeniami Erekcji". Wyniki badania, podsumowane przez TNS OBOP, po raz pierwszy przedstawiają dokładny profil polskiego pacjenta z zaburzeniami erekcji.