Z kraju

  • Pielęgniarki i położne UM w Łodzi odebrały dyplomy

    209 absolwentów wydziału pielęgniarstwa i położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi otrzymało dyplomy magisterskie i licencjackie. 30 osób otrzymało tytuł magistra pielęgniarstwa, 104 - licencjata na tym kierunku, a 75 na kierunku położnictwa. Tradycyjnie ogromną większość stanowiły kobiety.

  • Koniec sporu kardiologów z dyrekcją Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu

    Pięciu z siedmiu kardiologów z Pracowni Hemodynamiki w Szpitalu Specjalistycznym w Zabrzu w połowie grudnia poprosiło dyrektora o spotkanie na temat zmian w systemie wynagradzania za dyżury.

  • Propozycje Samoobrony na oddłużenie szpitali

    Moratorium na długi szpitali, utworzenie specjalnego funduszu oddłużeniowego i uchwała rządu, lub Sejmu, wzywająca komorników do wstrzymania się z egzekucją do czasu systemowego załatwienia sprawy - takie propozycje naprawy sytuacji w służbie zdrowia przedstawił lider Samoobrony Andrzej Lepper.

  • Światowy Dzień Walki z Rakiem - Polska w ogonie Europy

    4 lutego obchodziliśmy - po raz siódmy - Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, w Polsce pod hasłem "Walcz razem z nami z nowotworami". Niestety, Polska zajmuje dopiero 22. miejsce w Europie pod względem skuteczności leczenia nowotworów. To efekt braku pieniędzy, ale także niskiej wiedzy społecznej na temat raka.

  • Dwaj lekarze i szefowa NZOZ oskarżeni o wyłudzenie blisko 700 tys. zł z NFZ

    O wyłudzenie blisko 700 tys. zł z Narodowego Funduszu Zdrowia oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Radomiu dwóch lekarzy ginekologów i szefową Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Ewamed".

  • OZZL o zadłużeniu szpitali i programie ratunkowym MZ

    Rządzący po raz kolejny udowadniają, że nie rozumieją (lub udają, że nie rozumieją) prawdziwych przyczyn problemów polskiej służby zdrowia i nie widzą ich wzajemnych powiązań - zauważa Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w oświadczeniu w sprawie zadłużania się szpitali i programu ratunkowego zgłoszonego przez ministra zdrowia Zbigniewa Religę.

  • Apel RPD do ministra zdrowia

    Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska zwróciła się ministra zdrowia Zbigniewa Religi z apelem o podjęcie skutecznych działań, umożliwiających personelowi medycznemu w szpitalach pediatrycznych oraz Klinice Hematologii i Onkologii Dziecięcej Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przywracanie zdrowia i ratowanie życia dzieci wymagających hospitalizacji. Oceniła, że obecna sytuacja zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu dzieci.

  • Religa: Należy podwyższyć składkę zdrowotną, ale to niemożliwe

    Należy na ochronę zdrowia mieć więcej pieniędzy. To znaczy, że należy podwyższyć składkę na ochronę zdrowia, ale powstaje pytanie, czy jest to możliwe. Z punktu widzenia reakcji społecznej, z punktu widzenia politycznego w chwili obecnej nie ma możliwości podniesienia składki, w związku z tym trzeba szukać innych dróg żeby znaleźć pieniądze - powiedział gość Radia ZET, minister zdrowia Zbigniew Religa.

  • Rośnie liczba chorych na wszawicę

    896 przypadków wszawicy zarejestrował w ubiegłym roku Główny Inspektorat Sanitarny. Liczba Polaków zarażonych tym dokuczliwym pasożytem w ciągu dwóch ostatnich lat wzrosła prawie dwukrotnie - informuje "Życe Warszawy".

  • Piecha: Część zadłużonych szpitali musi upaść

    22-25 szpitali jest w takiej sytuacji, że nie obejmie ich w żaden sposób ustawa restrukturyzacyjna, która by pozwoliłaby im spokojnie działać. Część tych szpitali, gdyby im nie pomóc, musi przejść proces likwidacji - mówi wiceminister zdrowia Bolesław Piecha, gość Kontrwywiadu RMF FM.

  • Caritas gotowa pomóc szpitalowi we Wrocławiu

    Kościół solidaryzuje się z chorymi Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W specjalnym apelu czytamy, że Caritas Polska przekaże pewną sumę pieniędzy placówce po odblokowaniu jej konta przez komornika.

  • Pionierska operacja nieinwazyjnej krioablacji serca

    Pierwszą w Polsce nieinwazyjną operację krioablacji serca u pacjenta cierpiącego na ciężką arytmię przeprowadzili lekarze z Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. Odbyła się ona bez otwierania klatki piersiowej chorego.

  • Mniej ostrych dyżurów w Krakowie

    Szpital im. Rydygiera oraz Szpital Wojskowy w Krakowie przestały pełnić tzw. ostre dyżury w zakresie urologii, okulistyki oraz otolaryngologii.

  • Religa: Zamienić długi krótkoterminowe na długoterminowe

    W ciągu najbliższych kilku dni powstanie wieloletni program mający na celu zamianę długów krótkoterminowych na długoterminowe dla szpitali o strategicznym znaczeniu dla zdrowia Polaków - zapowiedział minister zdrowia Zbigniew Religa podczas konferencji prasowej poświęconej aktualnej sytuacji w służbie zdrowia.

  • Religa: Jestem gotów podjąć trudne decyzje

    Każde rozwiązanie będzie mnie satysfakcjonowało - tak dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zareagował na informację, że resort zdrowia przeznaczy dla placówki około 8 mln złotych. - Każda kwota jest szpitalowi potrzebna i każda rozwiązuje problem na kilka tygodni - przyznaje dyrektor Piotr Pobrotyn.

  • Gilowska: Niektóre szpitale czekały na ostatnią chwilę

    "Akademia Medyczna powinna udzielić poręczenia wrocławskiemu szpitalowi do czasu, kiedy państwo nie będzie gotowe z własnymi instrumentami" - powiedziała w TVN24 wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

  • SLD: Szpitale o strategicznym znaczeniu powinny być spółkami użyteczności publicznej

    Sojusz Lewicy Demokratycznej zaapelował do premiera oraz ministrów: finansów i zdrowia o podjęcie natychmiastowych działań, by umożliwić funkcjonowanie wrocławskiemu Akademickiemu Szpitalowi Klinicznemu oraz innym szpitalom znajdującym się w krytycznej sytuacji finansowej.

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna lepiej rozpoznana

    Około 5 tys. Polaków, głównie młodych, cierpi na przewlekłe zapalenie jelit o podłożu autoagresywnym – wskazują pierwsze polskie dane z Krajowego Rejestru Chorych na Chorobę Leśniowskiego-Crohna. O chorobie i o stanie wiedzy na jej temat w kraju dyskutowano na konferencji prasowej, która odbyła się 1 lutego w Warszawie.

  • Religa: Możecie sobie strajkować ile chcecie, nic nie wystrajkujecie

    Nie ma pieniędzy na podwyżki dla lekarzy, powiedział minister zdrowia Zbigniew Religa podczas wizyty na Śląsku. Podkreślił, że Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy twierdząc, iż są pieniądze na podwyżki, nie liczy się z realiami albo czeka na cud.

  • Prezes NRL: W Polsce nie ma za dużo szpitali

    Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – w Polsce nie ma za dużo szpitali i nawet jeśli niektóre z nich trzeba jakoś tam zmienić, przebudować, to z całą pewnością pod względem wszystkich składników dotyczących zarówno szpitali, łóżek szpitalnych, wykorzystania tych łóżek szpitalnych, liczby lekarzy, pielęgniarek itd., jesteśmy poniżej średniej europejskiej, a w końcu do tej średniej, a nie do średniej środkowoafrykańskiej musimy się porównywać - stwierdził w audycji "Polska i świat" w Programie 1 Polskiego Radia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.

98839 artykułów - strona 4642 z 4942
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.