Sejmowa Komisja Zdrowia zaakceptowała poselski projekt nowelizacji ustawy o podwyżkach dla pracowników służby zdrowia. Uchwalona w lipcu 2006 roku ustawa nie objęła niektórych grup pracowników medycznych. Posłowie chcą to zmienić.
Kujawsko-pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia postanowił zająć się egzekwowaniem ustawy z 27 sierpnia 2004 r., według której pacjenci mają obowiązek wybrać nie tylko lekarza pierwszego kontaktu, ale również pielęgniarkę. Kobiety, nawet te w podeszłym wieku, w nowych deklaracjach muszą wpisać także nazwisko położnej. Do 8 kwietnia pacjenci przychodni muszą wypełnić deklaracje wyboru.
Liczba zachorowań na raka piersi w Polsce stale rośnie; w ciągu kolejnych dziesięciu lat może się nawet podwoić - ostrzegają członkowie Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi (PTBRP). W Polsce notuje się ponad 10 tys. nowych zachorowań na raka piersi rocznie, z czego sto przypadków to mężczyźni.
Chcemy pokazać w czerwcu koszyk świadczeń gwarantowanych, a więc prawidłową wycenę każdej procedury - mówi minister zdrowia Zbigniew Religa. - Narodowy Fundusz Zdrowia będzie się musiał do tego dostosować. Często wycena świadczeń jest zła, a szpitale wykonują je poniżej kosztów. Kontrakty mają wreszcie odzwierciedlać rzeczywistą wycenę świadczeń medycznych.
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że zapisy Kodeksu postępowania cywilnego chroniące szpitale przed wierzycielami są niezgodne z konstytucją, nie nastąpił gwałtowny wzrost egzekucji ich długów przez komorników - wynika z danych zebranych przez PAP. Większość szpitali spłaca zobowiązania w porozumieniu z wierzycielami.
Epidemia grypy panuje od kilku dni w wielu czeskich miejscowościach położonych przy granicy z Polską. W sześciu szpitalach, w tym w Czeskim Cieszynie, wprowadzono w piątek zakaz odwiedzin.
Ważą się losy wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego w Krośnicach. Szpital jest poważnie zadłużony, dlatego marszałek województwa myśli o połączeniu go ze szpitalem powiatowym w Miliczu. Tego obawiają się pielęgniarki z Krośnic, gdyż nie każda z nich znajdzie prace w Miliczu, i zapowiadają protesty.
Około 40 milionów złotych powinien zapłacić olsztyński oddział Narodowego Funduszu Zdrowia warmińsko-mazurskim szpitalom za zabiegi i badania wykonane w ubiegłym roku ponad limit. Jednak kasa funduszu świeci pustkami, toteż dyrektorzy placówek ustalili, że zwrócą się o pomoc do ministerstwa zdrowia.
Pierwszy w woj. świętokrzyskim punkt anonimowego i bezpłatnego badania w kierunku HIV otwarty zostanie 1 lutego w Kielcach - zapowiedziało tamtejsze Stowarzyszenie "Nadzieja Rodzinie".
Nie ma ugody między wierzycielami a najbardziej zadłużonym z wrocławskich szpitali, Akademickim Szpitalem Klinicznym - pisze "Rzeczpospolita". Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed trzech tygodni komornicy mogą zająć wszystkie pieniądze z jego kont. Jutro rozmowy z wierzycielami będzie prowadzić druga wrocławska placówka, Szpital Kliniczny nr 1. Długi tych dwóch największych i najważniejszych dolnośląskich szpitali to 280 milionów złotych.
Ministerstwo Zdrowia zamieściło na swojej stronie internetowej projekty czterech rozporządzeń związanych z listą leków refundowanych. Są to teksty po uzgodnieniach wewnętrznych, które mają wejść w życie 1 marca br.
Rzecznik praw dziecka Ewa Sowińska w tym tygodniu skieruje na ręce wicemarszałka województwa łódzkiego Stanisława Olasa protest w sprawie likwidacji dawnego szpitala im. Korczaka - donosi "Nasz Dziennik".
Ministerstwo Zdrowia porozumiało się ze środowiskiem pracowników ochrony zdrowia w sprawie zmiany zasad wyceniania pracy lekarzy w czasie pełnionych przez nich dyżurów medycznych - czytamy w "Gazecie Prawnej".
Dyrektor Szpitala MSWiA w Łodzi Andrzej Szyrwiński zwolnił wszystkich radców prawnych, ponieważ nie chcieli reprezentować lecznicy w sprawie przeciwko byłemu dyrektorowi Wojciechowi Szrajberowi - informuje "Gazeta Wyborcza".
Ministerstwo Zdrowia zakończyło prace nad listą leków refundowanych. Na nowej liście Narodowy Fundusz Zdrowia zaoszczędzi 350 mln zł w skali roku. Natomiast pacjenci, według szacunków MZ, zapłacą o 1,1% (86 mln zł) więcej niż do tej pory - pisze "Dziennik".
Rozprzestrzenianie się HIV nie jest kwestią grup ryzyka, ale ryzykownych zachowań. W Polsce nawet 30 tys. osób może być zarażonych wirusem HIV, a co roku przybywa około 600 nowych przypadków. Tymczasem poziom wiedzy społeczeństwa na temat metod zapobiegania zakażeniu jest skandalicznie niski.
W niedzielę 4 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Nowotwory złośliwe nadal są przyczynami największej liczby zgonów w Europie. Polska na tle Europy należy do krajów o średniej zachorowalności na nowotwory złośliwe, jednak liczba nowych zachorowań, szczególnie na nowotwory złośliwe piersi, stale rośnie.
35% polskich uczniów ma objawy depresji, a 6% nawet ciężką depresję. Takie wyniki przyniosły badania psychiatrów z Collegium Medicum w Krakowie, przeprowadzone na osobach w wieku 12-19 lat.
Lekarze, pielęgniarki i wolontariusze opiekujący się na co dzień ciężko chorymi spotkali się w piątek na Jasnej Górze na XI Konferencji Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. "Cierpienie i choroba przeżywana u kresu życia - aktualne dylematy w opiece paliatywnej i hospicyjnej" - to temat spotkania.
"Gdyński Most Nadziei" to nazwa fundacji, która powstała w ramach Ogólnopolskiej Akademii Walki z Rakiem, by nieść pomoc w walce z tą chorobą mieszkańcom Gdyni i która dziś otwiera swą siedzibę przy ul. Władysława IV 51.