Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz określił mianem niebezpiecznej sytuację, w której komornicy zajmują pieniądze zadłużonych szpitali. - Z punktu widzenia Narodowego Funduszu Zdrowia pojawia się problem i zagrożenie, że z powodu zajęć komorniczych z sieci świadczeniodawców ktoś nam może wypaść i usług nie świadczyć, a nie wszystkich da się zastąpić - stwierdził.
Dolnośląski Urząd Marszałkowski udzieli dotacji szpitalom w Legnicy i Jeleniej Górze - zapowiedział wicemarszałek województwa Marek Moszczyński. Szpital w Legnicy otrzyma 5,8 mln złotych, a szpital w Jeleniej Górze 4,7 mln złotych. "Będzie to tzw. dotacja na pokrycie ujemnego wyniku finansowego" - powiedział Moszczyński.
Kilkudziesięciu mieszkańców warszawskiej Woli i pacjentów szpitala dermatologicznego świętego Łazarza protestowało przeciwko jego przeniesieniu do Międzylesia. Również pracownicy najstarszego szpitala w Warszawie są przeciwni przeniesieniu placówki. To już piąta demonstracja w obronie tej lecznicy.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało na stronie internetowej i przekazało do uzgodnień wewnętrznych projekt nowelizacji ustawy z 15 kwietnia 2005 r. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej (DzU. nr 78, poz. 684, nowela z 9 czerwca 2006 r. - DzU. nr 137, poz. 971).
Kobiety z zespołem Turnera są znacznie bardziej zagrożone chorobami układu krążenia i innymi chorobami cywilizacyjnymi, dowiedli polscy naukowcy. Odkrycie to jest wspólnym sukcesem lekarzy z Akademii Medycznej w Warszawie, Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach oraz Akademii Medycznej w Gdańsku.
Po zajęciu przez komornika środków, które miał otrzymać z NFZ Szpital Wojewódzki w Legnicy, sytuacja tej placówki jest kryzysowa - ocenił zastępca dyrektora legnickiego szpitala dr Wojciech Kowalik. Lecznica ma około 700 łóżek i zatrudnia ponad 1100 osób.
Narodowy Fundusz Zdrowia przelał na konto komornika pieniądze zajęte Akademickiemu Szpitalowi Klinicznemu we Wrocławiu. Chodzi o 8,6 mln zł, czyli zapłatę za świadczenia wykonanę przez klinię w grudniu ub. roku. Oznacza to, że największy dolnośląski szpital nie ma środków na dalszą działalność. Pieniędzy na utrzymanie szpitala wystarczy najwyżej na 4 tygodnie.
Dyrektorzy poznańskich szpitali nie obawiają komorników. Choć niektóre placówki są zadłużone, to dyrektorzy starają się "układać" z wierzycielami i nie dopuszczają do procesów sądowych.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało na stronie internetowej - po uzgodnieniach wewnętrznych - tekst nowelizacji rozporządzenia sprawie zakresu i organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą. Projekt został przedstawiony w lipcu ub. roku, natomiast konferencja uzgodnieniowa odbyła się w grudniu.
Długi wszystkich lubuskich szpitali sięgają łącznie 617 mln zł. Szpital gorzowski ma ponad 270 mln zł długu. Zajęcia komornicze są w 9 szpitalach. Najtrudniejsza sytuacja - oprócz Gorzowa - jest w Słubicach (5 mln długu plus kredyt do spłacenia), Kostrzynie (57 mln) i Ciborzu.
O najnowszej generacji tomograf wzbogacił się Wojewódzki Szpital Dziecięcyw Kielcach. Na ten moment dyrekcja, pracownicy, a przede wszystkim pacjenci szpitala. To komfort dla pacjentów, ale także duże oszczędności dla szpitala.
Brakuje około 200 lekarzy i ponad 200 pielęgniarek - takie są ustalenia wielkopolskich samorządów, które pod koniec ubiegłego roku zbierały dane o sytuacji w służbie zdrowia. Te informacje trafiły do Ministerstwa Zdrowia, które teraz przygotowuje raport dotyczący skali wyjazdów lekarzy i pielęgniarek za granicę.
W 22 placówkach medycznych na Podkarpaciu Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy jest już w sporze zbiorowym z dyrekcjami. Tak jest w 4 szpitalach wojewódzkich - w Tarnobrzegu, Krośnie i dwóch w Rzeszowie - oraz niemal wszystkich powiatowych ZOZ.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało na stronie internetowej i przekazało do uzgodnień wewnętrznych projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne, oraz ramowych programów specjalizacji dla pielęgniarek i położnych.
Od 1 lutego lekarzy w łódzkich karetkach mieli zastąpić - zgodnie z ustawą o ratownictwie medycznym - ratownicy z dyplomami wyższych uczelni. Jednak termin tak się nie stało, gdyż nie ma zgody co do tego, ile mają zarabiać ratownicy.
Kiedy 67-letniej emerytce z Gołdapi lekarze wszczepili do mózgu elektrody, nagle wszystkie objawy choroby Parkinsona minęły - donosi "Rzeczpospolita". Gazeta pisze, że to triumf wsółczesnej techniki medycznej.
12 stycznia lekarze z III Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum UJ kierowanej przez prof. Romana Hermana wszczepili dwojgu pacjentów pod skórę z tyłu głowy specjalne elektrody. Teraz nawet przy pustym żołądku do mózgu przekazywana jest wiadomość, że są syci. To pierwszy taki zabieg na świecie.
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że warunki zatrudnienia i wynagradzania pracowników służby zdrowia zostaną zapisane w odrębnej ustawie. - Po negocjacjach w międzyresortowym zespole ds. wynagrodzeń w służbie zdrowia mamy nadzieję, że jest to pierwszy krok do porozumienia w naszej branży - mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność".
Resort zdrowia przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji, który m.in. ma chronić szpitale przed komornikami - poinformował rzecznik ministerstwa Paweł Trzciński. "W projekcie jest zapis dotyczący ochrony przed egzekucją komorniczą szpitali, które są w procesie restrukturyzacji. 75% transzy z Narodowego Funduszu Zdrowia przekazywana dla placówek na świadczenia zdrowotne ma być chroniona" - powiedział Trzciński.
Międzyresortowy zespół ds. zatrudnienia i wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia właśnie zakończył prace. W najbliższych dniach raport z jego prac zostanie przedstawiony premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu. Zespół miał wypracować propozycje zmian organizacji pracy lekarzy i pielęgniarek od 2008 roku.