Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz wstrzymał wydawanie pieniędzy z rezerwy funduszu. Na kontach oddziałów NFZ w całym kraju jest 270 mln złotych, ale prezes domaga się od dyrektorów oddziałów szczegółowych informacji na temat sposobu wydatkowania tych pieniędzy.
Pielęgniarki ze szpitala w Chełmie na Lubelszczyźnie kontynuują rozpoczęty wczoraj strajk. Wczoraj na 5 godzin odeszły od łóżek pacjentów; dzisiaj odejdą na 12. Siostry protestują, ponieważ nie dostały takich podwyżek, jakie sobie wynegocjowały podczas czerwcowych strajków.
W Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku rozpoczął się strajk generalny. Ponad 800 pracowników domaga się zaległych podwyżek, wynegocjowanych podczas protestów w maju i czerwcu.
Minister zdrowia Zbigniew Religa poinformował na konferencji prasowej, że 48% szpitali w Polsce nie ma zadłużenia.
Platforma Obywatelska przygotowała projekt ustawy o prawach pacjenta. Posłanka PO Ewa Kopacz powiedziała, że zbiera on wszystkie uprawnienia pacjentów, które obecnie są w różnych aktach prawnych, by chronić godność pacjentów.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz chce odwołać dyrektora małopolskiego oddziału NFZ, Stanisława Helbicha. Na stanowisko miałby wrócić Jacek Kukurba, były dyrektor Małopolskiej Kasy Chorych. On sam zaprzecza.
"Rzeczpospolita" przestrzega przed epidemią gruźlicy. Gazeta zwraca uwagę, że za naszą wschodnią granicą pojawia się coraz więcej przypadków zachorowań.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wystąpił 4 października z wnioskiem do Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącym nieprzestrzegania w Polsce - w odniesieniu do lekarzy - dyrektyw UE o czasie pracy.
Lekarze i pielęgniarki, zatrudnieni w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej w regionie łódzkim, zapowiadają akcję protestacyjną, jeśli nie dostaną podwyżek z wyrównaniem od października.
Być może jeszcze w tym tygodniu prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wybierze nowego dyrektora zachodniopomorskiego oddziału NFZ. Jak się dowiedzieli dziennikarze "Kuriera Szczecińskiego", ma nim zostać Mariusz Jurkiewicz, zwolniony przez prezydenta Poznania dyrektor Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych.
Około dwustu pracowników chełmskiego szpitala protestuje przed budynkiem szpitalnego biurowca. Pielęgniarki na pięć godzin odeszły od łóżek pacjentów. Akcja protestacyjna będzie trwać do godziny 12.00.
17 milionów złotych brakuje na dokończenie budowy szpitala w Lubaczowie - informuje Radio Rzeszów.
Aż 80% polskich pielęgniarek straci prawo do wykonywania zawodu w Unii Europejskiej w 2010 roku. Stanie się tak za sprawą źle wynegocjowanych warunków w Traktacie Akcesyjnym - ostrzega "Gazeta Prawna".
Nie ma żadnych powodów, aby odwoływać dyrektora dolnośląskiego NFZ Janusza Wróbla - uznała rada Funduszu. Wniosek w tej sprawie złożył przed dwoma tygodniami prezes NFZ Andrzej Sośnierz.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz wszczął procedurę odwołania Elżbiety Fałdygi, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ. W piątek Sośnierz poprosił Radę lubelskiego NFZ o opinię na temat ewentualnego zwolnienia Elżbiety Fałdygi.
Zbigniew Sieczkoś, w czasach AWS wojewoda rzeszowski, będzie szefem podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Nominacja Sieczkosia jest już przesądzona, choć dzisiaj opinię ma wydać Rada Społeczna przy podkarpackim NFZ - pisze "Dziennik Nowiny".
Ze wszystkich województw w Polsce małopolskie dostało najwięcej pieniędzy z rozwiązanej pod koniec września centralnej rezerwy finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia - aż 64,5 mln zł. Ponad połowa z tej kwoty to pieniądze, jakie zaoszczędził i oddał centrali małopolski NFZ. Jednak prezes Funduszu Andrzej Sośnierz wstrzymał wydawanie tych pieniędzy.
Dziś po raz czternasty obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego i edukacja społeczna. W tym roku odbywa się pod hasłem "Budowanie świadomości - redukowanie ryzyka. Choroba psychiczna i samobójstwo".
W Białymstoku otwarto Centrum Medycyny Doświadczalnej Akademii Medycznej. Hodowla zwierząt laboratoryjnych oraz badania eksperymentalne na nich odbywać się będą teraz w obiekcie spełniającym najwyższe światowe wymagania.
Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wydał oświadczenie w sprawie antykorupcyjnych działań Ministerstwa Zdrowia.