mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Producenci mają prawo uczestniczyć w postępowaniach o rejestrację kopii ich leków

    Sąd unieważnił decyzje ministra zdrowia odmawiające szwajcarskiej spółce Novartis Pharma prawa uczestniczenia w postępowaniu o rejestrację kopii jej leku.

  • Pierwsze zwolnienia w śląskim NFZ

    Nowy dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Marek Szewczyk wręczył już pierwsze zwolnienia w podlegającej mu instytucji - czytamy w "Gazecie Wyborczej"

  • Oddala się projekt tzw. bonu zdrowotnego

    Nie będzie tzw. bonu zdrowotnego, który miał zmienić polska służbę zdrowia - pisze "Dziennik". Pomysłodawca bonu, szef NFZ Andrzej Sośnierz, nie chce w tej sprawie wchodzić w kompetencje ministra zdrowia i posłów. A im z kolei na bonie nie zależy - zaznacza gazeta.

  • MZ zaakceptowało projekt założeń do ustawy o utworzeniu sieci szpitali

    Komitet Ministerstwa Zdrowia zaakceptował projekt założeń do ustawy o utworzeniu sieci szpitali - podaje "Gazeta Prawna". Resort planuje, że Sejm przyjmie ustawę na początku 2007 roku. Zgodnie z zapowiedziami ministra Zbigniewa Religi, jeszcze w październiku projektem zajmie się Rada Ministrów.

  • Trzy nowe tomografy w polskich szpitalach

    Do końca 2007 roku w szpitalach będzie pracować pięć tomografów PET, urządzeń do dokładnej i nowoczesnej diagnostyki chorób nowotworowych. Ministerstwo Zdrowia zarezerwowało na ten cel ponad 20 milionów złotych - informuje "Rzeczpospolita".

  • Jeśli zawał, to nie w metrze

    Metro Warszawskie otrzymało we wrześniu w prezencie 19 defibrylatorów od Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, ale nie będzie ich używać do czasu wejścia w życie nowej ustawy o ratownictwie medycznym, tj. do 1 stycznia 2007 r.. Sprzęt został zdeponowany w siedzibie PTK - informuje "Metropol".

  • Rząd nie poparł projektu ustawy o rzeczniku pacjenta

    Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o Rzeczniku Pacjenta.

  • Zmiana szefa śląskiego NFZ

    Marek Piekarski nie jest już szefem Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Jego stanowisko objął Marek Szewczyk, były wicedyrektor Śląskiej Kasy Chorych.

  • Trwa emigracja pielęgniarek

    Od maja 2004 r. z Kujaw i Pomorza do pracy w Irlandii, we Włoszech i w Anglii wyemigrowało prawie 300 pielęgniarek. Te, które nie wyjechały, kuszone są ofertami z Niemiec, a nawet Arabii Saudyjskiej.

  • Projekt wprowadzenia bonu zdrowotnego już gotowy

    Każdy obywatel - niezależnie od tego czy pracuje, płaci składki, ma stałe miejsce zamieszkania czy jest bezdomny - otrzyma od państwa do dyspozycji bon zdrowotny. Każdy też będzie mógł ulokować swój bon w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym - opisuje nowy projekt "Dziennik Polski".

  • Za leczenie pijanej młodzieży zapłacą rodzice

    Pijana młodzież z Polski, a także z wielu innych krajów - to poważny problem krakowskich szpitali, a zwłaszcza Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu, gdzie najczęściej straż miejska, policja i pogotowie ratunkowe przywożą dzieci z podejrzeniem zatrucia alkoholem. Małopolski NFZ uznał, że za ich leczenie będą płacić rodzice - informuje "Gazeta Wyborcza".

  • Plany nowej dyrektor Wielkopolskiego NFZ

    Ograniczenie kolejek w szpitalach, a także łatwiejszy dostęp do specjalisty - takie są plany na najbliższe tygodnie nowej dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Ireny Błońskiej.

  • Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów

    W Kielcach rozpoczął się program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla seniorów. Może nim zostać objętych ponad 10 tysięcy kielczan powyżej 70. rż.

  • Prezes NFZ zapowiada duże zmiany

    - Za dwa miesiące nie poznają państwo tej firmy - zapowiedział prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz. Prezes NFZ wziął udział w sympozjum "Ekonomia dla zdrowia" na zamku w Niepołomicach pod Krakowem.

  • Pomorska AM zainaugurowała nowy rok akademicki

    Prof. Jerzy Władysław Kawiak otrzymał tytuł doktora honoris causa Pomorskiej Akademii Medycznej. Nadanie tytułu odbyło się podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w tej uczelni.

  • Religa: Są już pieniądze na podwyżki dla służby zdrowia

    Minister zdrowia Zbigniew Religa poinformował, że są już pieniądze na podwyżki dla służby zdrowia. Mają one - według Religi - wpłynąć na konta szpitali najpóźniej do 6 listopada.

  • Łódzki Uniwersytet Medyczny uhonorował wybitnych endokrynologów

    Wybitni endokrynolodzy, prof. Eberhard Nieschlag z Instytutu Medycyny Rozrodu Uniwersytetu w Munster w Niemczech i prof. Ilpo Huhtaniemi z Imperial Collage w Londynie, otrzymali tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  • Strajk przemyskich pielęgniarek zawieszony

    Pielęgniarki i położne ze Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu przerwały głodówkę i zawiesiły do 5 października strajk oraz wszelkie inne formy protestu.

  • Łódzkie - wydłużają się kolejki do specjalistów i na zabiegi

    Nawet około roku trzeba czekać na niektóre planowe zabiegi w wielu szpitalach regionu łódzkiego. Wydłużają się też kolejki do specjalistów w poradniach.

98806 artykułów - strona 4682 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.