Dyrekcji szpitala w Chełmie udało się udało się zatrzymać lekarzy, którzy grozili odejściem z pracy, ale z warunków płacowych deklarowanych przez dyrekcję nadal niezadowolone są pielęgniarki i inni pracownicy szpitala. Siostry domagają się podniesienia płacy zasadniczej o 25%.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz prosi radę pomorskiego oddziału funduszu o opinię na temat Mirosława Górskiego. Jest on kandydatem na nowego dyrektora oddziału - informuje Radio Gdańsk.
W 14% krakowskich szkół nie ma gabinetów lekarskich, a tylko w co czwartej jest dentysta. Z raportu sanepidu wynika, że szkolne gabinety są zbyt małe i niedostatecznie wyposażone, nie mają odpowiednich podłóg, dostępu do ciepłej czy zimnej wody - donosi "Gazeta Wyborcza".
Jest już gotowy projekt nowelizacji Ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów z 2005 r. Nowela formułuje zakaz badań z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych z ludzkich embrionów. Ministerstwo Zdrowia chce, żeby nowe przepisy weszły w życie na początku przyszłego roku - pisze "Nasz Dziennik".
Wybudowany i wyposażony przez samorząd powiatowy Ponadregionalny Ośrodek Rehabilitacyjny dla Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Bornem Sulinowie pod koniec września miał przyjąć pierwszych pacjentów, jednak tak się nie stało - czytamy w "Kurierze Szczecińskim".
Zarząd Polskiej Grupy Farmaceutycznej, zajmującej się hurtową sprzedażą leków, uważa, że realnym sposobem na obniżenie cen leków jest zwiększenie poziomu refundacji leków - pisze "Parkiet".
Nie ma mowy o masowych wyjazdach lekarzy i pielęgniarek za granicę, a tym samym nie ma żadnego zagrożenia funkcjonowania w Polsce służby zdrowia. Jedyną grupą medyczną, w przypadku której emigracja może stanowić zagrożenie, są anestezjolodzy - stwierdził podczas wizyty w Olsztynie szef resortu zdrowia, Zbigniew Religa.
Minister zdrowia Zbigniew Religa podczas wizyty w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim zapowiedział wprowadzenie poprawek do ustawy o wynagrodzeniach w służbie zdrowia. Ustawa w obecnym kształcie nie obejmuje bowiem lekarzy pracujących m.in. w praktykach grupowych.
Prawie 500 mln zł z budżetu centralnego udało się zarezerwować władzom Akademii Medycznej w Gdańsku na budowę nowoczesnego szpitala, w którym będą przeprowadzane najbardziej skomplikowane operacje - informuje "Dziennik Bałtycki".
Jeszcze w tym roku na konto szpitali w całej Polsce trafi 720 mln zł. Połowa z tego ma zostać wydana na leczenie, reszta - na spłatę długów. Jednak lekarze obawiają się, że nie zdążą do końca roku wykorzystać tych pieniędzy - podaje "Metro".
Ceny farmaceutyków w Polsce należą najniższych w Europie - pisze "Rzeczpospolita". Za opakowanie leku krajowego płacimy teraz średnio niespełna 7,9 zł, za zagraniczny - 25 zł. W 1999 r. średnia cena detaliczna opakowania leku krajowego wynosiła 3,5 zł, natomiast zagranicznego - 14,84 zł.
Aż 80% polskich parlamentarzystów ma nadwagę lub cierpi na otyłość. To więcej niż średnia krajowa - na zbędne kilogramy uskarża się bowiem połowa Polaków. Wielu polityków cierpi na nadciśnienie i ma podwyższony poziom cholesterolu.
Po 22 miesiącach budowy przy ul. Łazarza 16 w Krakowie stanęło nowe Centrum Dydaktyczno-Kongresowe Collegium Medicum UJ, o powierzchni 8000 metrów kwadratowych, z dwoma dużymi aulami na 364 miejsca każda (obie można dzielić na pół rozsuwanymi ścianami), z 80-miejscową salą seminaryjna i kilkoma mniejszymi salami wykładowymi.
Polskie akademie medyczne wspólnie zainaugurowały nowy rok akademicki. W uroczystości zorganizowanej przez Akademię Medyczną w Warszawie uczestniczył prezydent Lech Kaczyński, minister zdrowia Zbigniew Religa, prymas Polski kardynał Józef Glemp, rektorzy uczelni medycznych z całego kraju i uczelni warszawskich.
Lubuski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił 3 października nowy konkurs ofert na wykonywanie świadczeń medycznych w 2007 roku. Poprzedni konkurs został wstrzymany, ponieważ okazało się, że wojewódzkie oddziały funduszu otrzymają dodatkowe pieniądze na podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek.
Śląska Akademia Medyczna chce wybudować w Zabrzu nowy szpital. Władze uczelni i jej zabrzańskiego Wydziału Lekarskiego sprzeciwiają się kontynuowaniu trwającej już kilkadziesiąt lat budowy gigantycznego Akademickiego Centrum Medycznego (ACM).
Otwarcie Szpitala Powiatowego w Mikołowie przy ul. Waryńskiego zakończyło trwający 5 lat gruntowny remont tej placówki.
Pracownicy szpitala imienia Świętego Aleksandra w Kielcach masowo składają pozwy do sądu pracy. Powodem konfliktu między szefostwem a personelem stały się wypowiedzenia warunków umowy o pracę dotyczących prawa do nagrody jubileuszowej, premii i skrócenia czasu odpraw emerytalnych i rentowych.
Minister zdrowia Zbigniew Religa zapowiedział, że będzie dążył do wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży alkoholu nocą. Tzw. nocna prohibicja miałaby w pierwszej kolejności dotyczyć sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych.
Minister zdrowia Zbigniew Religa wydał zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw przeciwdziałania oszustwom i korupcji w ochronie zdrowia. Zespół ten ma być organem opiniodawczo-doradczym ministra zdrowia.