Z ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji chce skorzystać ponad 90% publicznych zakładów opieki zdrowotnej. 570 placówek złożyło wnioski o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego, a 318 niezadłużonych zakładów wystąpiło o dotację.
Rada Ministrów na posiedzeniu 23 sierpnia przyjęła projekt nowelizacji ustawy - Prawo farmaceutyczne dostosowujący część przepisów do wymogów Unii Europejskiej. Decyzję, czy projekt ten w ogóle trafi do Sejmu, podejmie jednak już nowy rząd, po wyborach.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę z 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która zawiera przepis zakazujący zatrudniania pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Zdanie Lekarskiego Egzaminu Państwowego jest warunkiem uzyskania prawa wykonywania zawodu, dlatego lekarze powinni mieć prawo odwoływania się od jego wyniku, tymczasem utrudnia im to rozporządzenie ministra zdrowia. O zmianę niekonstytucyjnego przepisu wystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich.
Dodatkowe 360 mln zł przekaże Narodowy Fundusz Zdrowia na zakup świadczeń zdrowotnych w tym roku. Ok. 266 mln zł otrzymają oddziały wojewódzkie Funduszu, reszta zostanie przeznaczona na świadczenia wysokospecjalistyczne i programy profilaktyczne.
Komitet Obrony Mieszkańców Województwa Lubuskiego Przed Katastrofą Zdrowotną, do którego należą przedstawiciele wszystkich środowisk medycznych w regionie, domaga się od Narodowego Funduszu Zdrowia zapłaty za świadczenia ponadlimitowe udzielone w latach 2004-2005 oraz zwiększenia środków na leczenie w tym i przyszłym roku.
W poniedziałek 22 sierpnia prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym. Większość jej przepisów wejdzie w życie 1 września, wyjątkiem są zapisy dotyczące pracowników uczelni i opłat za studia oraz dotacji dla uczelni, które zaczną obowiązywać za rok lub dwa lata.
Warmińsko-mazurskie szpitale protestują przeciwko projektowi przyszłorocznego planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia. Domagają się zwiększenia środków na świadczenia o 40 mln zł.
Dzisiaj, 22 sierpnia, upływa termin składania wniosków o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego dla zadłużonych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Po uzyskaniu zgody na restrukturyzację, placówki mają miesiąc na wystąpienie o pożyczkę ze skarbu państwa.
Marek Twardowski główny negocjator i obecny prezes Lubuskiego Związku Lekarzy Pracodawców POZ "Porozumienie Zielonogórskie" otrzymał tegoroczną nagrodę im. Aliny Pienkowskiej. Nagroda jubileuszowa z okazji 25-lecia "Solidarności" przypadła Władysławowi Sidorowiczowi, nagrodę specjalną przyznano Markowi Edelmanowi, natomiast dziennikarze wyróżnili prezesa NFZ Jerzego Millera.
Od września także z telefonów stacjonarnych będzie można dzwonić pod obowiązujący w całej Unii Europejskiej numer alarmowy 112. Służby ratownicze radzą jednak korzystać ze starych numerów policji, straży pożarnej i pogotowia.
Minister zdrowia Marek Balicki domaga się od prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia szybkiego przekazania oddziałom wojewódzkim Funduszu około pół miliarda złotych na zakup świadczeń zdrowotnych jeszcze w tym roku. Według informacji ministra NFZ dysponuje nadwyżką i niewykorzystanymi rezerwami, a na jego kontach zgromadzono przeszło miliard złotych.
Polskie Stronnictwo Ludowe zaapelowało do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzego Millera o zwiększenie środków finansowych na świadczenia zdrowotne w tym roku. Ludowcy wyrazili także sprzeciw wobec przepisów ograniczających dostęp do niektórych świadczeń dla osób po 65. rż.
Dyrektorzy szpitali odmawiają wypełnienia ankiety, w której prywatna firma na zlecenie NFZ żąda podania dokładnych informacji o ich sytuacji finansowej.
Pacjenci psychiatryczni są leczeni nieodpłatnie i za zgodą chorego zgodnie z obowiązującą od 13 sierpnia nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. nr 141, poz. 1183).
40 tys. zł rocznie kosztuje leczenie jednej osoby zakażonej HIV. W tym roku z terapii ma skorzystać 2400 osób, w przyszłym roku - 2700. Program leczenia antyretrowirusowego finansuje Ministerstwo Zdrowia, a realizuje i koordynuje Krajowe Centrum ds. AIDS. Najnowszy raport na ten temat udostępnił resort zdrowia.
Do oddziałów wojewódzkich NFZ trafi w przyszłym roku ponad 33,6 mld zł - o przeszło 5% więcej niż w tym roku. Nie wszystkie województwa, jednak, odczują tę podwyżkę - podkarpackie i warmińsko-mazurskie dostaną tyle samo pieniędzy, co w tym roku, a lubuskie o niecałe 2% więcej. Znacznie zwiększy się natomiast budżet łódzkiego (9,7%) i lubelskiego (9,6%) oddziałów Funduszu.
Ponad 6 mld zł - jedną piątą swojego budżetu - wydał NFZ na refundację leków w 2004 r. Najwięcej kosztowały leki stosowane w leczeniu chorób krążenia, chorób neurologicznych, chorób układu oddechowego i cukrzycy. Stosunkowo najmniej pieniędzy na leki wydał świętokrzyski oddział Funduszu, najwięcej - małopolski i mazowiecki.
Kilkaset lekarzy i pielęgniarek z województwa łódzkiego otrzymało wezwania do uiszczenia składki ZUS od podwyżek z tytułu ustawy 203, które wywalczyli na drodze sądowej - informuje dzisiejszy "Dziennik Łódzki".
W Szczecinie ruszy program nieodpłatnego wydawania leków dla osób najuboższych. 8 sierpnia w Urzędzie Miasta podpisano porozumienie w tej sprawie - poinformowało Biuro Prasowe Prezydenta Miasta. W tym roku miasto przeznaczy na ten cel 400 tys. zł, szacuje się, że z bezpłatnych leków skorzysta ok. tysiąca osób miesięcznie.