Z kraju

  • Z pomocą Unii powstanie ośrodek dla chorych na chorobę Alzheimera

    Pierwszy w kraju specjalistyczny ośrodek opieki dla chorych na chorobę Alzheimera powstaje w Ścinawie niedaleko Lubina (woj. dolnośląskie). Koszty inwestycji szacuje się na 7,5 mln zł, trzy czwarte sfinansuje Unia Europejska.

  • Dodatkowe środki dla trzech województw

    Mimo podwyżki składki na ubezpieczenie zdrowotne województwa lubuskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie mają dostać w przyszłym roku tyle samo pieniędzy na leczenie, co w roku bieżącym. Minister zdrowia nie chce zmienić algorytmu podziału środków z NFZ, ale proponuje, by oddziały te otrzymały dodatkowe pieniądze już w tym roku, co zagwarantuje im także większy budżet w roku przyszłym.

  • Zobowiązania wymagalne SP ZOZ zbliżają się do 6 mld zł

    W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku o ponad 176 mln zł zwiększyły się zobowiązania wymagalne samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło najnowsze dane dotyczące zadłużenia w publicznej ochronie zdrowia.

  • Lubuskie walczy o więcej pieniędzy na leczenie

    W środę lubuscy lekarze i pielęgniarki blokowali dojazd do przejścia granicznego w Świecku. Protestujący zapowiadają dalsze akcje i grożą, że nie podpiszą kontraktów, jeśli w przyszłorocznym podziale pieniędzy z NFZ ich województwo nie dostanie więcej środków.

  • Pogotowie nie powinno stwierdzać zgonów

    Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie Krzysztof Rolirad uważa, że stwierdzaniem zgonów powinni zajmować się lekarze podstawowej opieki. Jeśli tę interpretację przepisów potwierdzą NFZ i Ministerstwo Zdrowia, warszawskie pogotowie zaprzestanie wyjazdów w tym celu.

  • NFZ nie ma nadwyżek - powtarza Miller

    Sytuacja finansowa Narodowego Funduszu Zdrowia jest stabilna i nie ma obaw, że zabraknie pieniędzy na zakontraktowane świadczenia - potwierdził prezes Jerzy Miller na konferencji prasowej 2 sierpnia. Szef funduszu powtarza jednak, że nie dysponuje nadwyżką finansową.

  • Pielęgniarki bronią kontraktów

    Pielęgniarki pracujące na podstawie umowy cywilnoprawnej zamierzają walczyć o zawetowanie ustawy zakazującej takiej formy zatrudnienia w zakładach opieki zdrowotnej. Ich starania popiera zachodniopomorska izba pielęgniarek i położnych, przeciw jest natomiast Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych i Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

  • Nowy szef lubuskiego NFZ

    Zbigniew Pierożek, dyrektor lubuskiego NFZ stracił posadę. Zastąpi go Helena Hatka, która w przeszłości kierowała tamtejszą kasą chorych.

  • Szpitale korzystają z ustawy o restrukturyzacji

    Ponad 300 niezadłużonych publicznych zakładów opieki zdrowotnej ubiega się o dotację z budżetu państwa. O pożyczkę na spłatę zadłużenia zwróciło się na razie 95 placówek, ale w sumie 200 już uzyskało zgodę na wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego.

  • Nie ma pieniędzy na podwyżki w ochronie zdrowia

    "Należałoby wyrazić uznanie, podziękowanie pielęgniarkom, położnym, lekarzom, szczególnie młodym lekarzom za pracę w trudnych warunkach w ramach niskiego wynagrodzenia" - przyznał minister zdrowia Marek Balicki, omawiając w Sejmie bieżącą sytuację w ochronie zdrowia.

  • Minister: sytuacja w ochronie zdrowia lepsza niż rok temu

    Sytuacja finansowa Narodowego Funduszu Zdrowia jest stabilna, a prognozy na drugie półrocze korzystne, są więc warunki, by zwiększyć środki na świadczenia zdrowotne - mówił w piątek w Sejmie minister zdrowia Marek Balicki. Starał się też przekonać posłów, że przez 12 miesięcy kierowania resortem udało mu się rozwiązać wiele problemów w ochronie zdrowia, między innymi przeprowadzić kontraktowanie świadczeń na podstawie nowej ustawy zdrowotnej.

  • Podpisano porozumienie szpitali z łódzkim NFZ

    Dopiero w poniedziałek 1 sierpnia doszło do podpisania porozumienia między szpitalami wojewódzkimi, które wypowiedziały umowy o udzielanie świadczeń, a łódzkim oddziałem NFZ. Porozumienie zakłada, że w drugim półroczu szpitale otrzymają co najmniej tyle samo pieniędzy, co przez pierwsze sześć miesięcy.

  • GW o nadużyciach w Stowarzyszeniu Diabetyków

    Gazeta Wyborcza zarzuca prezesowi Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, że nadużywa swojej pozycji, korzystając z wyjazdów, noclegów i drogich prezentów finansowanych przez firmy farmaceutyczne produkujące leki dla chorych na cukrzycę.

  • Leczenie zamiast więzienia

    Na swym ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków nadal będzie karane, ale prokurator będzie mógł zawiesić postępowanie wobec osoby, która podda się leczeniu odwykowemu.

  • Pielęgniarki tylko na etacie

    Sejm ostatecznie zdecydował, że w zakładach opieki zdrowotnej pielęgniarki nie będą mogły być zatrudniane na podstawie umowy cywilnoprawnej. Nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty musi jeszcze podpisać prezydent.

  • Stop reklamie stygmatyzującej chorych psychicznie

    Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Fundacja Komunikacji Społecznej domagają się wycofania reklamy, w której piraci drogowi określani są mianem "wariatów" i ukazywani w sposób utrwalający szkodliwy stereotyp osób chorych psychicznie. Jako pierwsi kontrowersyjną reklamę skrytykowali działacze Ogólnopolskiej Kampanii Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie".

  • Sąd Najwyższy: NFZ nie jest odpowiedzialny za ustawę 203

    Sąd Najwyższy podtrzymał wyroki sądów I i II instancji oddalające pozew szpitala w Lubinie, który domagał się od Narodowego Funduszu Zdrowia zwrotu kosztów podwyżek wypłaconych z tytułu ustawy 203.

  • Prezydent podpisał ustawę o zwalczaniu chorób nowotworowych

    25 lipca prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę ustanawiającą "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych". Ustawa gwarantuje, że przez najbliższe 10 lat budżet państwa przeznaczać będzie co najmniej 250 mln zł rocznie na profilaktykę i leczenie chorób nowotworowych.

  • Kujawsko-pomorskie apeluje o pieniądze dla szpitali

    Dyrektorzy szpitali i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zaapelowali do Narodowego Funduszu Zdrowia o przekazanie dodatkowych środków na świadczenia zdrowotne. Już w tej chwili szpitale podległe samorządowi województwa przekroczyły limity świadczeń na łączną sumę ponad 14 mln zł.

  • NFZ przekaże dodatkowe pieniądze na leczenie

    Sytuacja NFZ jest stabilna i w najbliższym czasie do oddziałów wojewódzkich zostaną przekazane dodatkowe środki - poinformował premier Marek Belka po spotkaniu z ministrem zdrowia i prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia.

98771 artykułów - strona 4717 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.