Minister zdrowia Marek Balicki złożył wniosek o odwołanie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzego Millera. W ostatnich dniach minister otwarcie krytykował działania prezesa Funduszu, zarzucając mu niewłaściwe gospodarowanie pieniędzmi na świadczenia zdrowotne, nieprawidłowości w realizowaniu programów terapeutycznych i brak reakcji na problemy zgłaszane przez świadczeniodawców i pacjentów.
Szpitale, które wypowiedziały kontrakty z NFZ w województwie łódzkim, otrzymają dodatkowe pieniądze na lipiec i sierpień - ustalono 20 lipca podczas negocjacji prowadzonych w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi.
Narodowy Fundusz Zdrowia popełnił liczne błędy w realizacji programów terapeutycznych, narażając pacjentów na niepewność co do dalszego leczenia, a nawet przerwanie ciągłości terapii - wynika ze wstępnych ustaleń kontroli, które przedstawił na konferencji prasowej 19 lipca minister Marek Balicki. Minister zarzuca Funduszowi również "brak jednoznacznej, jasnej informacji przekazywanej pacjentom odnośnie zabezpieczenia świadczeń".
Minister zdrowia Marek Balicki uchylił uchwałę Rady Narodowego Funduszu Zdrowia zezwalającą NFZ na zakup bonów skarbowych o wartości do 600 mln zł. Zdaniem ministra unieważniona uchwała mogła "prowadzić do niewłaściwego zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych w bieżącym roku".
Zakłady opieki zdrowotnej, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, nie będą mogły zatrudniać pielęgniarek na podstawie umowy cywilnoprawnej - taki zapis przyjęli na ostatnim posiedzeniu Sejmu posłowie. Pielęgniarki pracujące na kontraktach czekają teraz na decyzję senatorów.
Między Ministerstwem Zdrowia a Narodowym Funduszem Zdrowia trwa spór. Ostatnia wymiana zdań dotyczy pieniędzy - prezes Funduszu Jerzy Miller twierdzi, że nie ma żadnych dodatkowych środków na świadczenia, natomiast minister zdrowia Marek Balicki przekonuje, że według sprawozdań finansowych NFZ dysponuje nadwyżką ok. 480 mln zł i mógłby część tych pieniędzy przeznaczyć na dofinansowanie leczenia onkologicznego.
Warszawskie pogotowie nie otrzymało od 1999 r. żadnej skargi dotyczącej współpracy pogotowia z zakładami pogrzebowymi, jego pracownicy mają bezwzględny zakaz takiej współpracy, a dokumentacja medyczna zespołów stwierdzających zgony jest systematycznie kontrolowana - oświadczył dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Rolirad w odpowiedzi na dzisiejszy artykuł "Gazety Wyborczej".
14 lipca w Ministerstwie Zdrowia zorganizowano spotkanie z przedstawicielami łódzkich szpitali, władz województwa i oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Choć szczegółów spotkania jeszcze nie ujawniono, jego uczestnicy zapowiadają, że dojdzie do porozumienia między świadczeniodawcami a Funduszem.
Narodowy Fundusz Zdrowia wczoraj oficjalny komunikat, w którym zaprzecza informacjom, jakoby dysponował nadwyżkami finansowymi. W ocenie Funduszu pieniędzy na świadczenia zdrowotne może być nawet mniej, niż zakładano w planie finansowym na ten rok.
13 lipca Sąd Najwyższy wydał kolejny wyrok korzystny dla szpitali walczących o zwrot pieniędzy za świadczenia ponadlimitowe. NFZ będzie musiał zapłacić Szpitalowi Dziecięcemu przy ul. Niekłańskiej w Warszawie za świadczenia rehabilitacyjne udzielone w 2002 r. ponad limit przewidziany w umowie z ówczesną kasą chorych.
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy złożył do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jego zdaniem Fundusz nie zapewnia wystarczających środków na leczenie immunosupresyjne pacjentów po zabiegach przeszczepienia narządów, powodując tym samym zagrożenie dla ich zdrowia i życia.
Na przeciwdziałanie narkomanii przeznacza się co roku więcej pieniędzy, coraz więcej podmiotów podejmuje też działania profilaktyczne w tym zakresie, jednak zarówno nakłady na ten cel, jak i dostęp do leczenia dla osób uzależnionych są nadal niewystarczające - na wtorkowym posiedzeniu rządu 12 lipca ministrowie zajęli się sprawozdaniem z realizacji Krajowego programu przeciwdziałania narkomanii za rok 2004.
"Nie zabieraj swoich narządów do nieba - one potrzebne są tu na ziemi" - pod tym hasłem krakowska Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii CM UJ chce namawiać społeczeństwo do wyrażania zgody na pobranie narządów do przeszczepienia, a lekarzy do większej aktywności w poszukiwaniu dawców.
Przed końcem roku Ministerstwo Finansów będzie musiało zdecydować, czy objąć obowiązkiem posiadania kas fiskalnych także lekarzy. Najprawdopodobniej jednak decyzję w tej sprawie podejmie już przyszły rząd.
Nie będzie oczekiwanych dodatkowych środków na świadczenia, ponieważ wolniejszy jest wzrost gospodarczy i więcej, niż szacowano, wyniosą wydatki na refundację leków - mówił wczoraj w Sejmie prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller. Nie wiadomo więc, jak zakończy się konflikt szpitali z NFZ w województwie łódzkim.
Pacjenci, którzy kupują w aptece "leki za jeden grosz", nie będą musieli płacić podatku - wyjaśniło Ministerstwo Finansów. Resort odniósł się w ten sposób do rozpowszechnianej przez media informacji, że urzędy ukarbowe zamierzają taki podatek pobierać.
Polsce udaje się utrzymać stosunkowo niewielki wskaźnik zakażeń HIV, mimo dużego zagrożenia epidemiologicznego za wschodnią granicą, trzeba jednak zwiększyć środki na profilaktykę AIDS oraz leczenie przeciwretrowirusowe. Podczas wtorkowego posiedzenia rządu ministrowie podsumowali wyniki krajowego programu walki z HIV/AIDS realizowanego w latach 1999-2003 oraz dotychczasowe działania w ramach programu na lata 2004-2006.
Szpitale z Giżycka, Zakopanego i Leżajska jako pierwsze otrzymają pożyczkę z budżetu państwa na spłatę zadłużenia, w tym przede wszystkim roszczeń pracowniczych wynikających z ustawy 203.
Zaledwie 3,6% chorych na cukrzycę w Polsce kontroluje glikemię zgodnie z najnowszymi zaleceniami - wynika z badania PolDiab, którego pierwsze wyniki przedstawił prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prof. Jacek Sieradzki podczas X. jubileuszowego zjazdu naukowego PTD.
W województwie łódzkim brakuje miejsc na oddziałach szpitalnych, ponieważ w ubiegłym tygodniu 16 szpitali wojewódzkich wypowiedziało kontrakty z NFZ i obecnie przyjmuje tylko chorych w stanie zagrożenia życia.