Przed Sądem Grodzkim w Białymstoku toczy się precedensowy proces - byłemu dyrektorowi szpitala klinicznego białostockiej Akademii Medycznej Jerzemu Kamińskiemu postawiono zarzut naruszenia ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia polegającego na wprowadzeniu opłat za świadczenia.
Ponad 10 tys. podpisów zebrał Wielkopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia pod petycją do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z żądaniem przeznaczenia dodatkowych środków na opiekę zdrowotną dla tego regionu.
Ponad 14 mln zł wynosi łączna wartość pomocy humanitarnej, jaką Polska przekaże na rzecz ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w Azji Południowo-Wschodniej - oszacował resort spraw zagranicznych. 3 mln zł pochodzą ze środków publicznych, resztę zebrały organizacje pozarządowe, w tym Polska Misja Medyczna.
Brak standardów jakości i kontroli efektywności oraz długi czas oczekiwania i bezprawne pobieranie opłat od pacjentów - to główne zarzuty Najwyższej Izby Kontroli dotyczące organizacji i finansowania świadczeń w zakresie endoprotezoplastyki stawu biodrowego.
Minister zdrowia Marek Balicki wygrał ranking "Pulsu Medycyny" na najbardziej wpływową osobę w polskiej ochronie zdrowia. Na drugim miejscu znalazł się prof. Zbigniew Religa, a na trzecim wicepremier Jerzy Hausner.
Stowarzyszenie Przedstawicieli Firm Farmaceutycznych w Polsce pozytywnie ocenia przedstawiony przez ministra zdrowia kierunek zmian w systemie refundacji leków, ale krytykuje ostatnie wydane przez niego akty prawne w tej dziedzinie. Stowarzyszenie przekazało resortowi zdrowia własny projekt nowelizacji przepisów dotyczących ustalania cen leków i ich refundacji.
Jedna ustawa i mniej rozporządzeń, dwie kategorie leków refundowanych - leki stosowania ogólnego i leki stosowane w leczeniu specjalistycznym, powołanie niezależnych ekspertów do Komisji Refundacyjnej i częste (co 2-3 miesiące) aktualizacje list leków refundowanych - to niektóre propozycje zmian zasad refundacji leków przedstawione przez ministra zdrowia Marka Balickiego podczas debaty o ochronie zdrowia zorganizowanej w poniedziałek 10 stycznia w Centrum Multimedialnym Foksal w Warszawie.
Rząd przedstawił nowe poprawki do przepisów regulujących czas pracy lekarzy w projekcie ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej - poinformował Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów.
Premier Marek Belka obiecał, że dołoży starań, aby już w lutym rząd przyjął projekt ustawy w sprawie realizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych i skierował go do Sejmu. 7 stycznia premier uczestniczył w IV Walnym Zgromadzeniu Polskiej Unii Onkologii, której jest wiceprezesem i współzałożycielem.
W piątek Sejm głosami lewicy (SLD, SdPl, UP) zdecydował o przekazaniu do dalszych prac legislacyjnych projektu ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej. Przeciw ustawie głosowała opozycja, o odrzucenie projektu apelowały też związki zawodowe lekarzy i pielęgniarek oraz Naczelna Rada Lekarska.
W niedzielę 9 stycznia odbył się 13. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W poniedziałek rano na koncie Orkiestry było już ponad 23 mln zł. W tym roku pieniądze ze zbiórki posłużą do zakupu sprzętu medycznego dla oddziałów neonatologii i pediatrii, a część środków zostanie przekazana na rzecz ofiar tsunami w Azji.
Pielęgniarki rodzinne i środowiskowe, okupujące od wtorku 4 stycznia delegaturę Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Koninie zakończyły protest w piątek 7 stycznia po południu.
Naczelna Rada Lekarska sprzeciwia się przyjęciu ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej w kształcie wypracowanym przez sejmowe komisje - poinformował prezes Rady Konstanty Radziwiłł podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Krakowie z okazji jubileuszu 15-lecia odrodzenia izb lekarskich.
Z okazji jubileuszu 15-lecia odrodzenia izb lekarskich w Polsce, 7 stycznia w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, odbyła się uroczystość, na której zasłużonym działaczom samorządu lekarskiego wręczono najwyższe odznaczenia państwowe oraz przyznane po raz pierwszy nagrody Meritus pro Medici. Samorząd lekarski, który działał w okresie międzywojnia, został w 1950 r. zlikwidowany i dopiero w 1989 r. stało się możliwe jego reaktywowanie.
W Sejmie przy prawie pustej sali odbyła się pierwsza debata nad obywatelskim projektem ustawy o finansowaniu świadczeń zdrowotnych autorstwa zespołu ekspertów prof. Zbigniewa Religi. Najbardziej przychylnie o projekcie wyrażali się posłowie PO i PSL, do jego odrzucenia w pierwszym czytaniu namawiali między innymi PiS i SLD.
Na 6 stycznia zaplanowano pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o finansowaniu świadczeń zdrowotnych, który zakłada m. in. zastąpienie Narodowego Funduszu Zdrowia kilkoma samodzielnymi funduszami, podwyżkę składki do 9%, określenie świadczeń gwarantowanych przysługujących uprawnionym bezpłatnie i za częściową opłatą oraz możliwość wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.
Grupa pielęgniarek okupuje od wczoraj siedzibę Narodowego Funduszu Zdrowia w Koninie. Pielęgniarki domagają się podwyżki stawek za pracę w niedziele i święta oraz zniesienia obowiązku nocnej opieki wyjazdowej.
Polska Misja Medyczna wspólnie z Rzeczpospolitą i Radiem Zet prowadzi akcję zbiórki pieniędzy na rzecz ofiar tsunami w Azji. Dzięki zebranym środkom na tereny dotknięte kataklizmem zostaną wysłane leki i środki do uzdatniania wody. Akcję wspiera także Medycyna Praktyczna.
Apelujemy do firm i osób prywatnych o wpłacanie pieniędzy na konto:
18 1240 2294 1111 0000 3718 5460
Większość banków i oddziały pocztowe nie pobierają prowizji od wpłat na ten cel.
Rzecznik Praw Dziecka Paweł Jaros po raz kolejny zaapelował do ministra zdrowia Marka Balickiego o systemowe rozwiązanie problemu finansowania świadczeń zdrowotnych przysługujących dzieciom. Zwrócił przy tym uwagę przede wszystkim na problem limitowania świadczeń, który dotyka także szpitale i oddziały pediatryczne.
1 stycznia zaczęły obowiązywać nowe ceny krwi i jej składników, określone przez ministra zdrowia w rozporządzeniu z 16 września 2004 r. (Dz. U. nr 218 poz. 2216). Szpitale skarżą się, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie uwzględnił tych podwyżek w kontraktach.