Z kraju

  • Niewiele więcej miejsc na studia medyczne

    W przyszłym roku akademickim większość polskich uczelni medycznych przyjmie trochę więcej osób na kierunki lekarskie i pielęgniarskie. Wiele uczelni zamierza jednak zrezygnować z kształcenia pielęgniarek w trybie jednostopniowym magisterskim. W sumie liczba przyjętych na studia medyczne zwiększy się o 123.

  • Fundusz informuje o kolejkach do świadczeń

    Prawie wszystkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia wywiązały się z ustawowego obowiązku opublikowania informacji o liczbie oczekujących i średnim czasie oczekiwania na świadczenia opieki zdrowotnej. Nie wszędzie jednak dane te są aktualne i czytelne.

  • Przesunięcia z centrali do oddziałów NFZ

    Ponad 580 mln zł zostanie przesuniętych z budżetu centrali do oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia na sfinansowanie profilaktycznych programów zdrowotnych, leczenia uzdrowiskowego oraz terapii drogimi lekami. Stosowną zmianę planu finansowego NFZ na rok 2005 podpisał już minister zdrowia.

  • Zmienią się ceny insulin

    30 grudnia minister zdrowia skierował do konsultacji projekt kolejnych zmian na listach leków refundowanych. Tym razem dotyczą one obniżenia limitów refundacji insuliny w związku z obniżką ceny tych preparatów przez polskiego producenta.

  • Nagrody Ministra Zdrowia za publikacje naukowe

    28 nauczycieli akademickich uczelni medycznych otrzymało z rąk ministra zdrowia Marka Balickiego nagrody za publikacje naukowe.

  • Polska Misja Medyczna zbiera pieniądze i leki dla ofiar tsunami w Azji

    Polska Misja Medyczna zbiera pieniądze na pomoc dla ofiar tsunami w Azji. Zebrane pieniądze zostaną przekazane w całości na pomoc medyczną dla mieszkańców Sri Lanki.
    Prosimy o dokonywanie wpłat na specjalne subkonto:
    18 1240 2294 1111 0000 3718 5460
    Oddziały Banku Pekao SA i Banku BISE nie pobierają prowizji od wpłat na ten cel.
    Stowarzyczenie kieruje też prośbę do firm farmaceutycznych i hurtowni o przekazywanie leków i materiałów medycznych. Poniżej podajemy wykaz najbardziej potrzebnych środków.

  • NFZ wypłaci ostatnie w tym roku pieniądze na świadczenia

    Minister zdrowia Marek Balicki podpisał przedstawioną przez prezesa NFZ Jerzego Millera zmianę planu finansowego Funduszu umożliwiającą podział dodatkowych 195 mln zł. Nadwyżka jeszcze w tym roku powinna trafić do oddziałów wojewódzkich NFZ, które zdecydują, na jakie świadczenia je przeznaczyć.

  • Zmiany na listach leków refundowanych po 1 stycznia

    21 grudnia minister zdrowia Marek Balicki podpisał pakiet rozporządzeń dotyczących leków refundowanych. Zaczną one obowiązywać po 1 stycznia 2005 r. Minister zapowiedział też, że po Nowym Roku przedstawi propozycje zmian zasad refundacji leków.

  • Rząd wydał rozporządzenia do ustawy zdrowotnej

    Na posiedzeniu rządu 20 grudnia ministrowie podsumowali stan prac nad wdrażaniem ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych. Rząd wydał też 5 aktów wykonawczych do ustawy, m. in. rozporządzenie w sprawie finansowania świadczeń udzielanych osobom nieubezpieczonym.

  • Szkolenia i sprzęt medyczny dla Iraku

    W grudniu Polska Misja Medyczna zorganizowała szkolenia dla lekarzy z Iraku, a za pieniądze Ministerstwa Spraw Zagranicznych zakupiła specjalistyczny sprzęt medyczny dla szpitala w Al Hashimiyah.

  • Ministerstwo przedstawiło raport nt. finansowania ochrony zdrowia

    W Ministerstwie Zdrowia przedstawiono dzisiaj "Zieloną Księgę finansowania ochrony zdrowia" - raport przygotowany przez zespół ekspertów pod kierunkiem prof. Stanisławy Golinowskiej. Ich analiza wykazała, że w naszym systemie ochrony zdrowia utrzymuje się trwały niedobór przychodów w stosunku do kosztów, a około jednej trzeciej pieniędzy w systemie pochodzi z kieszeni pacjentów.

  • Pregestimil wycofany z obrotu

    Producent preparatu żywieniowego Pregestimil poinformował o wycofaniu z obrotu wszystkich serii tego produktu. Decyzja ma związek z przypadkami zakażenia bakteryjnego u trojga niemowląt żywionych tym preparatem we Francji.

  • Sejm nie zdąży z ustawą o pożyczkach na Nowy Rok

    Sejmowe Komisje zakończyły prace nad projektem ustawy, która umożliwi zadłużonym zakładom opieki zdrowotnej zaciąganie pożyczek z budżetu państwa. Nie ma jednak szans, by ustawa weszła w życie 1 stycznia 2005 r., jak zapowiadał rząd.

  • Rzecznik Praw Dziecka apeluje o przywrócenie medycyny szkolnej

    Rzecznik Praw Dziecka Paweł Jaros wystąpił do premiera Marka Belki z apelem o przywrócenie systemu medycyny szkolnej. Zdaniem rzecznika "zaniedbania i zaniechania dotykające od 1992 r. dzieci i młodzież szkolną, odbijają się negatywnie na wskaźnikach zdrowotnych ludności naszego kraju".

  • Warszawa pomoże zadłużonym szpitalom

    "Władze miasta zamierzają poręczyć kredyty dla kilku zadłużonych warszawskich szpitali. Uchwałę zakładającą poręczenie kredytów Prezydent Warszawy złożył w Radzie Miasta" - poinformował wczoraj wiceprezydent Warszawy Władysław Stasiak.

  • Ile na pożyczki dla szpitali

    Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła inną, niż chciał rząd, wersję zapisu dotyczącego maksymalnej łącznej kwoty, jaką państwo może przeznaczyć na pożyczki dla zakładów opieki zdrowotnej. Komisja opowiedziała się za tym, żeby limit 2,2 mld zł obowiązywał tylko w przyszłym roku, otwierając tym samym możliwość zwiększenia tej sumy w latach następnych.

  • Nominacje profesorskie u prezydenta

    16 grudnia w Pałacu Prezydenckim prezydent Aleksander Kwaśniewski wręczył nominacje profesorskie 77 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.

  • Gotowa "Zielona Księga finansowania ochrony zdrowia"

    W Instytucie Zdrowia Publicznego w Krakowie przedstawiono "Zieloną Księgę finansowania ochrony zdrowia" - przygotowaną przez ekspertów ocenę relacji między przychodami, kosztami i korzystaniem ze świadczeń w systemie ochrony zdrowia. Oficjalna prezentacja tego dokumentu w Ministerstwie Zdrowia odbędzie się we wtorek 21 grudnia.

  • Konkurs na prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

    16 grudnia minister zdrowia ogłosił konkurs na stanowisko prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Na początku listopada rezygnację z tego stanowiska złożył Michał Pirożyński. Jego obowiązki pełni obecnie Andrzej Koronkiewicz.

  • Nowy wiceminister zdrowia

    Janusz Opolski z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego otrzymał z rąk premiera Marka Belki nominację na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Przejmie on wszystkie obowiązki odwołanego dwa tygodnie temu Rafała Niżankowskiego.

98754 artykuły - strona 4733 z 4938
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.
  • Spór o warunkowe PWZ trafia do prokuratury
    Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróciła się do Naczelnej Izby Lekarskiej o dokumenty dotyczące wygaszania warunkowych praw wykonywania zawodu. Samorząd lekarski podkreśla, że działał zgodnie z obowiązującymi przepisami.