37-letnia kobieta z małopłytkowością bez objawów skazy krwotocznej.
Lekarz stwierdził, że zgłaszane przez pacjenta objawy mają charakter chromania przestankowego i nasuwają podejrzenie przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych. Rozwiąż zadania i sprawdź prawidłowe odpowiedzi.
Od 3 lat u pacjentki występowały napady arytmii, pojawiały się średnio 2 razy w miesiącu i trwały do 7 godzin. Kobieta źle tolerowała arytmię, którą odczuwała jako szybkie i niemiarowe bicie serca.
Podejście oparte na danych naukowych zilustrowane przypadkami.
Czy zawsze można ufać wynikom pomiaru ciśnienia tętniczego na obu kończynach górnych?
Leki zwiększające ryzyko zakrzepowo-zatorowe – zapoznaj się z opisem przypadku.
Mężczyzna z rozpoznanym 2 lata wcześniej napadowym migotaniem przedsionków (atrial fibrillation – AF), nadciśnieniem tętniczym 3. stopnia i hipercholesterolemią w wywiadzie, a także z wywiadem AF u ojca, został przyjęty do kliniki kardiologii w celu wykonania krioablacji balonowej ujść żył płucnych.
Nietypowe rozpoznanie w badaniu ultrasonograficznym.
Pacjentkę, lat 28 w 31. tygodniu drugiej ciąży, przyjęto na oddział neurologiczny po pierwszym w życiu uogólnionym napadzie padaczkowym. W ciągu tygodnia poprzedzającego napad drgawkowy skarżyła się na ból głowy, któremu towarzyszyły mimowolne ruchy choreoatetotyczne kończyn górnych i ruchy dystoniczne ust.
Lek. Marcin Waligóra przedstawia przypadek pacjenta z przewlekłym zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym i niewydolnością nerek, leczonego metodą balonowej angioplastyki tętnic płucnych.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.