Przypadki

 • 42-letni mężczyzna z obrzękiem twarzy

  Mężczyzna został skierowany przez lekarza stomatologa do poradni alergologicznej w celu wykluczenia nadwrażliwości na leki znieczulenia miejscowego z powodu wystąpienia obrzęku naczynioruchowego po znieczuleniu artykainą.

 • 90-letnia pacjentka ze swędzącą plamą na policzku

  Pacjentka nie potrafiła dokładnie określić czasu powstania wykwitów, lecz była pewna, że utrzymują się od co najmniej kilku miesięcy. W badaniu stwierdzono: szorstkie w dotyku wykwity skórne o charakterze brązoworóżowych plam z powierzchownym złuszczaniem oraz drobnymi strupkami.

 • 13-miesięczny chłopiec ze świszczącym oddechem

  Do lekarza rodzinnego zgłosiła się po wakacjach matka z 13-miesięcznym chłopcem. Zgodnie z wywiadem u dziecka od 3 dni występowały: stan podgorączkowy, katar (wydzielina śluzowa z nosa) oraz suchy kaszel z towarzyszącym świszczącym oddechem. oraz suchy kaszel z towarzyszącym świszczącym oddechem.

 • Nagłe zasłabnięcie z uogólnionymi objawami u 5-latka

  Jakie mogą być przyczyny nagłego wystąpienia niepokojących objawów? Jak przeprowadzić badanie i co można zrobić w warunkach pomocy przedszpitalnej?

 • Niemowlę z gwałtownymi wymiotami i odwodnieniem

  Chłopiec 4-miesięczny, dotychczas zdrowy, karmiony wyłącznie piersią został przywieziony przez rodziców na szpitalny oddział ratunkowy z powodu nagłych, chlustających wymiotów (ok. 5 epizodów w ciągu godziny), które wystąpiły po około 3 godzinach po podaniu po raz pierwszy 90 ml mieszanki mlecznej.

 • Dwoje małych dzieci z osutką skórną na tułowiu i kończynach

  W niniejszym artykule opisano dwoje małych dzieci z osutką skórną zlokalizowaną na tułowiu i kończynach hospitalizowanych na oddziale pediatrycznym.

 • Stany nagłe i pilne. Pacjent z zaostrzeniem astmy

  25-letni mężczyzna zgłosił się do lekarza rodzinnego na pierwszorazową, pilną wizytę, z powodu duszności, świszczącego oddechu i napadowego suchego kaszlu. Zapoznaj się z opisem przypadku i rozwiąż zadania.

 • Chorzy na astmę z podejrzeniem nadwrażliwości na NSLZP

  Przypadki dwóch dorosłych kobiet chorujących na przewlekłą dobrze kontrolowaną astmę niealergiczną oraz przewlekły nieżyt nosa i zatok przynosowych z polipami.

 • 42-letni mężczyzna z napadami kaszlu i duszności

  Mężczyzna zgłosił się do lekarza z powodu napadów suchego kaszlu i duszności. Napady te występowały zarówno w dzień, jak i w nocy. Duszność towarzyszyła napadom kaszlu lub pojawiała się po wysiłku fizycznym.

 • Zasłabnięcie w trakcie spaceru

  Zapoznaj się z zasadami postępowania w przypadku reakcji anafilaktycznej oraz uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych.

24 artykuły - strona 1 z 3