"Ból nie jest niczym innym jak chorobą"

27.07.2015
Dziennik Polski

Studenci nie uczą się odpowiedniego podejścia do pacjenta i później nawet może do głowy im nie przyjść, by rozmawiać z chorym o bólu. Gros lekarzy skupia się na chorobie, ból uważają za element towarzyszący, może i przykry, ale uboczny – mówi Jerzy Stuhr, ambasador kampanii „Rak wolny od bólu”.

Jerzy Stuhr / fot. Renata Dąbrowska/Agencja Gazeta

– Lekarz powinien wykorzystywać cały wachlarz dostępnych możliwości, które pomogą choremu. Oczywiście za zgodą pacjenta, który, zapoznając się ze wszystkimi skutkami przyjęcia takiego leku, zdecyduje się na niego albo i nie – twierdzi Stuhr. – Każdy ma prawo do leczenia, a ból nie jest niczym innym jak chorobą.

Zdaniem aktora lekarze „nie zdają sobie sprawy, że w walce chorego najważniejsza jest motywacja, którą może zabić długoterminowe cierpienie ciała”.

– Na szczęście powoli zaczyna się to zmieniać. Będąc twarzą kampanii „Rak wolny od bólu” widzę i słyszę, że coraz więcej ludzi ma dostęp do odpowiednich leków. Wielu lekarzy zaczyna rozumieć, jak ważne jest to zagadnienie – przyznaje Stuhr.

– Tylko człowiek, który cierpiał, może sobie wyobrazić, jak ból może zniewolić, zrujnować psychikę, zniechęcić do walki, sprawić, że wszystko staje się nagle obojętne i traci się chęć do życia – podkreśla Stuhr. – Kilka razy otarłem się o taki ból.

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Patronat