W artykule opisano owrzodzenie goleni, zespół stopy cukrzycowej, odleżyny oraz miejscowe postępowanie z raną trudno gojącą się.
W artykule dokonano przeglądu najlepszych dostępnych danych naukowych dotyczących tej choroby, pochodzących z badań, w których oceniano kliniczne punkty końcowe.
Komu zalecać to szczepienie i jakie są przeciwwskazania? Czy przed szczepieniem należy potwierdzić przebycie w przeszłości ospy wietrznej? Na te i inne wątpliwości odpowiadają eksperci Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Endoprotezoplastyka jest jednym z najbardziej bolesnych zabiegów w okresie pooperacyjnym. Co na temat leczenia bólu po TKA mówi sam autor wytycznych?
W niniejszym opracowaniu opisano farmakoterapię bólu oraz działania podejmowane przez anestezjologów (m.in. znieczulenie regionalne, stosowanie koanalgetyków) w zakresie przydatnym w praktyce pediatrycznej.
Dokument opracowano w ramach projektu Fundacji Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa oraz Instytutu dla Zdrowej i Lepszej Starości we współpracy z Kliniką Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
W artykule przedstawiono aktualne wytyczne amerykańskie dotyczące postępowania w ostrym i przewlekłym bólu w klatce piersiowej, w tym: nazewnictwo, badanie podmiotowe i przedmiotowe oraz badania diagnostyczne w zależności od chorób współistniejących, prawdopodobieństwa choroby wieńcowej i podejrzewanej przyczyny bólu.
Podsumowanie wytycznych American Academy of Neurology z 2011 roku dotyczących leczenia bolesnej neuropatii cukrzycowej, ukierunkowanych na leki miejscowe i doustne oraz ocenę klasy efektu klinicznego, wraz z komentarzem dr n. med. Magdaleny Kocot-Kępskiej.
Autorzy artykułu omawiają zagadnienia związane z diagnostyką i leczeniem bólu kręgosłupa szyjnego w praktyce lekarza rodzinnego, istotnie podkreślając znaczenie wywiadu, badania przedmiotowego oraz badań obrazowych.
Polimialgia reumatyczna jest drugą po RZS zapalną chorobą narządu ruchu w wieku podeszłym. Przebiega z bólem i sztywnością obręczy barkowej i biodrowej, objawami ogólnoustrojowymi i podwyższonymi parametrami zapalnymi.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.