Podstawowe zasady, jak konieczność uproszczenia schematu leczenia czy raczej dążenie do unikania objawowej hiperglikemii niż osiąganie konkretnych wartości glikemii omawia prof. Krzysztof Strojek.
Ból jako sygnał alarmowy u pacjenta w podeszłym wieku.
O echokardiografii przezklatkowej i przezprzełykowej i ich roli w diagnostyce kardiologicznej mówi prof. Katarzyna Kurnicka.
Prof. Zbigniew Gąsior omawia zasady postępowania zabiegowego i farmakologicznego u chorych w podeszłym wieku obciążonych niedomykalnością mitralną.
75 proc. ludzi znających przypadki przemocy wobec osób starszych nic nie zrobiło w sprawie pomocy. Niektórzy nie reagują, bo się boją, inni, bo nie wiedzą, co mają robić, ale większość wykorzystuje resentyment: „staruch dostaje za swoje”.
O względnym charakterze większości przeciwwskazań do stosowania NIV, zwłaszcza w odniesieniu do zaburzeń świadomości, wypowiada się prof. Rafał Krenke.
O seksualności osób starszych i ciężko chorych oraz o potrzebie poszanowania odmienności kulturowych mówi dr hab. Tomasz Dzierżanowski.
O wskazaniach do leczenia oraz o wyborze leków przeciwzakrzepowych u chorych onkologicznych zgodnie z wytycznymi kardioonkologicznymi z 2022 roku mówi prof. Sebastian Szmit.
Temat podejścia do leczenia przeciwarytmicznego u pacjentów w podeszłym wieku przedstawia prof. Maciej Wybraniec.
Wskazania do operacji w infekcyjnym zapaleniu wsierdzia (IZW) są jasne. Jednak dużo trudniej określić przeciwwskazania do leczenia zabiegowego. Prof. Tomasz Hirnle omawia wskazania i przeciwwskazania, z uwzględnieniem wieku pacjenta.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.