Upadki, jako zespół geriatryczny, mają z reguły złożoną, wieloczynnikową przyczynę, w związku z czym zapobieganie im wymaga wdrożenia wieloskładnikowych interwencji skierowanych na redukcję potencjalnych czynników ryzyka.
Istnieje bardzo wiele danych potwierdzających skuteczność i korzyści ze stosowania statyn w odniesieniu do zmniejszania śmiertelności sercowo-naczyniowej, szczególnie w populacji o zwiększonym ryzyku. Jednocześnie wiadomo, że u chorych w podeszłym wieku stosowanie się do zaleceń lekarza jest poważnym problemem.
Czy opisywany przez nas ostatnio przedstawiciel nowej klasy leków nasennych będzie wkrótce dostępny w Europie?
W tym roku mija 60 lat od wprowadzenia metforminy do leczenia cukrzycy, okazuje się jednak, że lek ten może mieć co najmniej jeszcze jedno oblicze, szczególnie interesujące dla medycyny przeciwstarzeniowej.
Balansowanie na wąskiej krawędzi działań pożądanych i niepożądanych w farmakoterapii bezsenności u chorych w podeszłym wieku to znany problem każdego geriatry. Czy dysponujemy już doskonalszą alternatywą dla dotychczasowych preparatów?
Autorzy omawianego artykułu podejmują próbę odpowiedzi na pytanie, czy przeszczepienie mikrobioty jelitowej jest bezpieczne i praktyczne w populacji szczególnie narażonej na powikłania zakażenia Clostridium difficile.
W populacji osób w wieku podeszłym obserwuje się słabszą odpowiedź immunologiczną w reakcji na kontakt z antygenem. Czy jest to zjawisko, które powinno skłaniać nas do zmiany strategii szczepień przeciw grypie w tej grupie chorych?
Rozpoznanie choroby Parkinsona znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych i otępienia w przyszłości. Czy jest możliwa wczesna identyfikacja chorych ze zwiększonym ryzykiem otępienia wśród przypadków nowo rozpoznanej choroby Parkinsona? Czy są jakieś nowe praktyczne wskazówki?
Omówienie wyników badania oceniającego skuteczność szczepienia przeciwko półpaścowi osób w wieku co najmniej 70 lat przy użyciu szczepionki zawierającej rekombinowaną glikoproteinę wirusa.
Jakie konsekwencje zdrowotne może mieć pozbawienie seniora możliwości prowadzenia własnego samochodu?
Masz wątpliwości związane z leczeniem swoich pacjentów? Nie wiesz jak postąpić? Wyślij pytanie, dostaniesz indywidualną odpowiedź eksperta!