Celem leczenia hipotensji ortostatycznej jest łagodzenie objawów i poprawa jakości życia. Wstępne leczenie koncentruje się na przyczynie i modyfikacji terapii lekami, które mogą być przyczyną hipotensji.
Dokument opracowano w ramach projektu Fundacji Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa oraz Instytutu dla Zdrowej i Lepszej Starości we współpracy z Kliniką Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Omówienie wyników badania z randomizacją o akronimie EPIC (Etomidate vs Propofol for In-hospital Complication), w którym u chorych w starszym wieku poddanych operacji w obrębie jamy brzusznej wymagających znieczulenia ogólnego całkowicie dożylnego oceniono wpływ zastosowania etomidatu i propofolu na ryzyko powikłań pooperacyjnych.
Przedstawiono problem polipragmazji u chorych na choroby sercowo-naczyniowe w wieku podeszłym, w tym: epidemiologię, wielochorobowość, farmakokinetykę i farmakodynamikę leków sercowo-naczyniowych, błędy w farmakoterapii, działania niepożądane głównych leków sercowo-naczyniowych oraz praktyczne wskazówki dla lekarzy.
Zachłystowe zapalenie płuc może wikłać karmienie doustne, przez zgłębnik oraz przez gastrostomię odżywczą. Mgr Anna Rudzińska omawia, jak ocenić ryzyko i jakie środki zaradcze można podjąć, aby ustrzec pacjenta przed zachłystowym zapaleniem płuc i jego powikłaniami.
Współczesne zalecenia żywieniowe zwykle kojarzą się ze stosowaniem drogich produktów, co może być problemem dla znacznej części pacjentów w starszym wieku. Mgr Anna Rudzińska pisze o możliwościach dostosowania zaleceń do sytuacji materialnej pacjenta.
Zasady farmakoterapii u pacjentów w starszym wieku różnią się od zasad farmakoterapii u młodszych chorych. Zasady te omawia prof. Barbara Gryglewska.
Polimialgia reumatyczna jest drugą po RZS zapalną chorobą narządu ruchu w wieku podeszłym. Przebiega z bólem i sztywnością obręczy barkowej i biodrowej, objawami ogólnoustrojowymi i podwyższonymi parametrami zapalnymi.
Prof. Anna Skalska omawia znaczenie i dignostykę zespołu kruchości.
Zasady prowadzenia terapii przeciwbólowej omawia dr Magdalena Kocot-Kępska.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.