"Zatykają się nawet prywatne przychodnie"

02.05.2014
Gazeta Wyborcza

W ubiegłym roku Polacy wydali rekordowe 35 mld zł na prywatną opiekę zdrowotną i leki. W efekcie nawet prywatne przychodnie się zatykają, a niektóre podnoszą ceny – czytamy w raporcie "Gazety Wyborczej".

W Polsce dodatkowo na zdrowie ubezpiecza się już ponad 2,5 mln ludzi. Z tej liczby 754 tys. osób płaci z własnej kieszeni. Reszta to etatowi pracownicy firm, którym pracodawca zaoferował abonamenty medyczne. Najwięcej takich klientów ma grupa Lux Med. Z podstawowych pakietów Lux Medu korzysta 800 tys. osób zatrudnionych w sześciu tysiącach firm. Inni głównie gracze to Medicover - 400 tys. klientów, i Enel-Med - 150 tys.

Firmowe rozdawnictwo abonamentów spowodowało zapchanie się rynku. Według danych firmy badawczej PMR dynamika rynku abonamentów spadła w ubiegłym roku poniżej 10 proc. i była najniższa od dziewięciu lat. Wiele prywatnych przychodni już teraz jest zakorkowanych.

O tym się mówi
  • MZ i NFZ chcą wspierać procesy konsolidacji szpitali
    Ma to być remedium na problemy szpitalnictwa i – obok odwracania piramidy świadczeń – kluczowy element zmian systemowych. Minister zdrowia zapowiedziała, że rozmowy z przedstawicielami samorządów, o których wspominała już w marcu, ruszą lada chwila.
  • Na rozmowy o systemie nie ma miejsca i czasu
    MZ nie potrafi załatwić tak błahej systemowo sprawy, jak uwolnienie od kary lekarzy ukaranych za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego. Jak mamy uwierzyć, że możliwe będą jakiekolwiek decyzje systemowe? – pyta Łukasz Jankowski, prezes NRL.
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.