mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Medycyna 2014. Między strachem a euforią

29.12.2014
Małgorzata Solecka
Kurier mp.pl

Oby przyszło nam żyć w nudnych czasach... Rok 2014 do takich, również w medycynie, na pewno nie należał. Śmiertelny wirus pokonujący granice państw i kontynentów. Nowe odsłony znanych już problemów. Ale i przełomowe wynalazki, operacje, terapie. Nadzieja. Czasami – euforia. Subiektywny przegląd problemów i dokonań medycznych kończącego się roku mimo wszystko napawa optymizmem. Również za sprawą polskich lekarzy.

Przeczytaj także subiektywny przegląd wydarzeń w polskim systemie ochrony zdrowia w 2014 roku: Polski system AD 2014

Powitanie 2014 roku w Bielsku-Białej. Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta

- Wirus gorączki krwotocznej Ebola straszy świat

Nic bardziej nie podkreśla specyfiki mijającego roku. „Człowiekiem Roku” magazynu „Time” zostali ludzie walczący z epidemią gorączki krwotocznej Ebola (EVD) w Afryce Zachodniej. „Ryzykowali i trwali, poświęcali się i ratowali” – to uzasadnienie werdyktu. Epidemia EVD, która przez ponad pół roku trzymała w szachu cały bez mała świat, jest niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem medycznym 2014 roku. Epidemia dotknęła m.in. Liberię, Gwineę, Sierra Leone (tylko w tych krajach do grudnia zmarło ponad 6,3 tysiąca osób), Nigerię i Mali. Wirus dotarł do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych.

O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.