Sejmowa podkomisja pracująca nad projektem nowelizacji ustawy o instytutach badawczych, przygotowanym przez posłów PiS, proponuje, by większy wpływ ministrów na wybór i odwoływanie władz instytutów badawczych dotyczył tylko państwowych instytutów badawczych. W grupie tej nie ma instytutów podległych ministrowi zdrowia.