22 lipca 1942 r. Niemcy rozpoczęli wielką akcję likwidacyjną warszawskiego getta. W ciągu 2 miesięcy wywieźli z niego i zamordowali w komorach gazowych Treblinki ponad 300 tysięcy żydowskich mieszkańców Warszawy. W 74. rocznicę tych wydarzeń, Żydowski Instytut Historyczny, już po raz piąty, pragnie uczcić pamięć ofiar organizując Marsz Pamięci, który przejdzie ulicami unicestwionego getta. W ten sposób oddamy hołd największej społeczności żydowskiej przedwojennej Europy.