Obecnie w Polsce studia medyczne kończy około 2 tysięcy absolwentów, jednak około 20% z nich nigdy nie podejmuje pracy w zawodzie lub wyjeżdża z Polski – przyznaje prof. Michał Jeleń, prorektor ds. dydaktyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, i dodaje: – W szpitalach brakuje miejsc rezydenckich, a niektóre niszowe i mniej popularne specjalności jak patomorfologia, nie są obsadzane.