W nawiązaniu do doniesień medialnych Ministerstwo Zdrowia informuje, że nie jest prawdą, że sieć szpitali ma być stworzona tylko dla dużych placówek, które mają kontrakt na izbę przyjęć lub oddział ratunkowy. Do pierwszego poziomu sieci, na ogólnych zasadach, będą mogły zostać zakwalifikowane nawet placówki z 2 oddziałami szpitalnymi.