Czy Polaków stać na zapłatę za usługi medyczne?

11.04.2018
krug
Kurier MP

W 2016 r. niemal 47% Polaków „bez najmniejszego problemu” mogło zapłacić za usługi medyczne. 4,5% deklarowało, że „z łatwością” może wydać pieniądze na zdrowie, a 14,3%, że przychodzi im to „dość łatwo”. 21,8% osób przyznawało, że zapłata za leczenie sprawia im pewien kłopot, 9,1%, że nie bardzo stać ich na opłaty za opiekę zdrowotną, a 3,3%, że absolutnie nie może sobie na to pozwolić – podaje Eurostat.

Fot. Julian Sojka / Agencja Gazeta

O tym się mówi
  • MZ i NFZ chcą wspierać procesy konsolidacji szpitali
    Ma to być remedium na problemy szpitalnictwa i – obok odwracania piramidy świadczeń – kluczowy element zmian systemowych. Minister zdrowia zapowiedziała, że rozmowy z przedstawicielami samorządów, o których wspominała już w marcu, ruszą lada chwila.
  • Na rozmowy o systemie nie ma miejsca i czasu
    MZ nie potrafi załatwić tak błahej systemowo sprawy, jak uwolnienie od kary lekarzy ukaranych za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego. Jak mamy uwierzyć, że możliwe będą jakiekolwiek decyzje systemowe? – pyta Łukasz Jankowski, prezes NRL.
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.