mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Zdecentralizowany system centralny

26.02.2019
Jerzy Dziekoński
Kurier MP

Brak koordynacji, wcześniej w modelu kas chorych, a dzisiaj w modelu centralno-zdecentralizowanym, bo mamy do czynienia ze swoistą schizofrenią, powoduje, że na jeden model narzekaliśmy, ale z drugiego też zadowoleni nie jesteśmy – mówi o dwóch dekadach ewolucji systemu ochrony zdrowia w Polsce dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, członek Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz ekspert debaty „Wspólnie dla zdrowia”.

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka. Fot. Newseria

O tym się mówi
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.
  • System przypomina zmurszały budynek
    Liczyliśmy na to, że ten rząd zmieni metodę i ustawę, stanie w prawdzie i głośnio przyzna, że pieniędzy jest zdecydowanie za mało. Tak się nie stało, kontynuowana jest polityka zaciemniania obrazu, co nas bardzo boli – mówi prezes NRL Łukasz Jankowski.