mp.pl to portal zarówno dla lekarzy jak i pacjentów. Prosimy wybrać:

W Polsce wyniki co piątego badania klinicznego nie są upubliczniane

30.01.2020
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Polskie ośrodki medyczne, uprawnione do prowadzenia badań klinicznych, w ostatnich latach nie zaraportowały wyników ponad 20 procent prowadzonych przez siebie badań klinicznych. I choć Polska nie odstaje pod tym względem od Niemiec czy Stanów Zjednoczonych, problem jest poważny. To marnotrawstwo środków, zainwestowanych w badaniach, ale też wysiłku kadr i poświęcenia pacjentów.

Fot. iStock

O tym się mówi

  • "Wybijcie sobie z głowy system no fault"
    Istnieje wręcz ryzyko, że biegły może zostać dobrany pod kątem tezy, jaką postawi prokurator – prof. Andrzej Matyja, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej komentuje utworzenie przez Ministerstwo Sprawiedliwości Instytutu Ekspertyz Medycznych.
  • MZ: nawet 60 tys. łóżek covidowych
    W środę zebrał się rządowy zespół kryzysowy, ale wbrew medialnym spekulacjom żadne decyzje o obostrzeniach, mimo wzrostu liczby zakażeń, nie zapadły. Minister Adam Niedzielski przekonywał na konferencji prasowej, że obecne większe dobowe odczyty liczby zakażeń to „poświąteczna anomalia”.
  • "Szpitalnictwo będzie modernizowane"
    Budżet państwa w ciągu pięciu lat na oddłużenie szpitali wyda ok. 3 mld zł. Na pomoc będą mogły jednak liczyć tylko te placówki, które poddadzą się gruntownej restrukturyzacji – zapowiada Ministerstwo Zdrowia.