mp.pl to portal zarówno dla lekarzy jak i pacjentów. Prosimy wybrać:

W Polsce wyniki co piątego badania klinicznego nie są upubliczniane

30.01.2020
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Polskie ośrodki medyczne, uprawnione do prowadzenia badań klinicznych, w ostatnich latach nie zaraportowały wyników ponad 20 procent prowadzonych przez siebie badań klinicznych. I choć Polska nie odstaje pod tym względem od Niemiec czy Stanów Zjednoczonych, problem jest poważny. To marnotrawstwo środków, zainwestowanych w badaniach, ale też wysiłku kadr i poświęcenia pacjentów.

Fot. iStock

O tym się mówi

  • Skromna korekta wskaźników
    Nie 1,27 a 1,31 ma wynosić w tym roku wskaźnik, przez który przemnożona zostanie kwota bazowa przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia lekarzy specjalistów – proponuje MZ. Resort obiecuje też, że wyższe wskaźniki wejdą w życie od 1 lipca 2021 r.
  • Stałe ryzyko, incydentalne pieniądze
    Jeżeli lekarz pracuje na oddziale, na którym są łóżka covidowe, to próba stwierdzenia, że jeden anestezjolog obsługiwał łóżka covidowe, a drugi nie, jest po prostu śmieszna. To są żenujące próby pozbawiania lekarzy dodatków – mówi Jerzy Wyszumirski, przewodniczący Związku Zawodowego Anestezjologów.
  • PNRL krytykuje projekt dopuszczenia anestezjologów spoza Unii
    Prezydium samorządu lekarskiego negatywnie ocenia projektowane zmiany i wnosi o odstąpienie od ich dalszego procedowania.