mp.pl to portal zarówno dla lekarzy jak i pacjentów. Prosimy wybrać:

Skromna korekta wskaźników

26.02.2021
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Nie 1,27 a 1,31 ma wynosić w tym roku wskaźnik, przez który przemnożona zostanie kwota bazowa przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia lekarzy specjalistów – proponuje resort zdrowia. Ministerstwo obiecuje też, że wyższe wskaźniki wejdą w życie od 1 lipca 2021 r., w tym samym terminie, w którym kwota bazowa zostanie zrównana z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce za poprzedni rok. Dla specjalistów oznacza to podwyżkę rzędu 200 zł.

Fot. Jacek Babiel / Agencja Gazeta

O tym się mówi

  • Belka w oku
    Ochrona zdrowia stoi na krawędzi wydolności – tak premier uzasadniał konieczność wprowadzenia nowych obostrzeń. Skoro jest tak źle – a jest! – dlaczego rząd nie zdecydował się na wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, który pomógłby egzekwować obostrzenia? To zagadka, zwłaszcza w kontekście zapowiedzi premiera, że „nie wyklucza takiego kroku”, jeśli sytuacja za 2-3 tygodnie się pogorszy.
  • To nie jest science-fiction
    Grozi nam to, że do części chorych karetki w ogóle nie będą wyjeżdżać albo przyjadą, podadzą jakieś leki i zostawią pacjenta w domu, bo będzie kolejne pilne wezwanie, a w żadnym szpitalu nie będzie miejsc – mówi lek. Bartosz Fiałek.
  • Obsługa respiratora wymaga miesięcy nauki i lat doświadczenia
    Tymczasem odpowiedź na trzecią falę pandemii – według MZ – mają stanowić szpitalne kilkudniowe kursy on-line z obsługi respiratorów.