mp.pl to portal zarówno dla lekarzy jak i pacjentów. Prosimy wybrać:

MZ: szpitale mają straty? Niech wezmą kredyt

01.06.2021
Małgorzata Solecka
Kurier MP

W Polsce na koniec 2020 r. funkcjonowało 575 szpitali publicznych rozumianych jako podmioty lecznicze udzielające świadczeń szpitalnych. Ich zobowiązania ogółem w ciągu czterech lat zwiększyły się o ok. 4 mld zł. Zobowiązania wymagalne paradoksalnie się zmniejszyły. Dane finansowe nie pokazują jednak, wbrew temu, co sugeruje opublikowany w poniedziałek raport na temat zmian w sektorze szpitalnym, żadnego dramatu. Co nie znaczy, że go nie ma, choć recepta na kryzys, jaką szykuje resort zdrowia, jest co najmniej kontrowersyjna.

Fot. Władysław Czulak / Agencja Gazeta

O tym się mówi

  • Protest medyków, decyzja Sejmu
    Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do ustawy o wynagrodzeniach minimalnych w ochronie zdrowia, choć podczas posiedzenia komisji zdrowia oraz finansów publicznych posłowie poparli jedną poprawkę Senatu, podnoszącą współczynniki wynagrodzeń.
  • Program 40+ na cenzurowanym
    Lista uwag do programu „Profilaktyka 40+” sugeruje, że pomysł MZ, mówiąc oględnie, nie został dopracowany we wszystkich szczegółach. Na razie chodzi oczywiście o pilotaż, który potrwa do 31 grudnia 2021 r. Ministerstwo zignorowało postulat NFZ i nie przedłużyło pilotażu, a rozporządzenie zostało skierowane do publikacji.
  • NFZ zmienia zasady wypłaty dodatków covidowych
    Od 1 czerwca obowiązują nowe zasady przyznawania dodatkowego wynagrodzenia w związku ze zwalczaniem COVID-19. Oficjalnie dlatego, że trzecia fala pandemii wygasa. Nieoficjalnie – system wypłacania dodatków od miesięcy budził kontrowersje.