mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Wywiad z Jerzym Millerem

21.11.2007
Justyna Wojteczek, Dagmara Laszczyk
O oczekiwaniach pracowników ochrony zdrowia, czasie pracy, kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych, prywatyzacji szpitali, kompetencjach organów założycielskich oraz "podpatrywaniu" niemieckich rozwiązań systemowych z Jerzym Millerem, wiceprezydentem Warszawy ds. m.in. ochrony zdrowia - przed wyborami do parlamentu typowanym na szefa resortu zdrowia w rządzie Donalda Tuska - rozmawiają Justyna Wojteczek i Dagmara Laszczyk.

Nie został pan ministrem zdrowia...

- Dla mnie to nie jest żadne zaskoczenie, wręcz przeciwnie. To prawidłowość, że ministrami zostają politycy, którzy mają za sobą poparcie parlamentarzystów. Ochrona zdrowia to nie jest ta dziedzina, która jest uporządkowana, w której wystarczy utrzymać dotychczasowe rozwiązania i ich nie pogorszyć. Wręcz odwrotnie – to dziedzina wymagająca głębokich zmian i taka osoba jak ja, która nie ma zaplecza politycznego, nie byłaby dobrym kandydatem do skutecznego działania na forum legislacyjnym. To naturalne, że osoba, która w Platformie Obywatelskiej jest twarzą ochrony zdrowia, dostała propozycję teki ministra.

O tym się mówi
  • Na rozmowy o systemie nie ma miejsca i czasu
    MZ nie potrafi załatwić tak błahej systemowo sprawy, jak uwolnienie od kary lekarzy ukaranych za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego. Jak mamy uwierzyć, że możliwe będą jakiekolwiek decyzje systemowe? – pyta Łukasz Jankowski, prezes NRL.
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?