mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Balcerowicz: Współpłacenie lepsze od podnoszenia składki

31.03.2008
Gazeta Prawna, Dziennik
Nie rozumiem, dlaczego tak kategorycznie odrzuca się współpłacenie. Trzeba je traktować jako formę poprawiania wykorzystania czasu personelu medycznego, a także jako sposób na redukcję nieformalnych płatności - radzi profesor Leszek Balcerowicz.

- Tu nie chodzi głównie o dodatkowe źródło wydatków, ale o racjonalizację popytu na usługi medyczne - argumentuje. - Lekarze, personel medyczny często są obciążani nieuzasadnionym popytem. W efekcie wzrasta ryzyko dla poważniej chorych.

- O ile się orientuję, nie jest prawdą, że w Słowacji współpłacenie się nie sprawdziło - dodaje były minister finansów. - Dało efekty, ale do władzy przyszedł populista, premier Fico, który ze względu na dążenie do popularności obiecywał w trakcie kampanii przedwyborczej zniesienie współpłacenia i po wyborach to zrobił. Zabiegów o łatwą popularność nie należy mylić z oceną efektów.

O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.