W ocenie OZZL wprowadzone przepisy są niepotrzebne lub rodzą niebezpieczeństwo nadużyć ze strony pracodawcy (np. przepis zezwalający na dłuższe niż 24 godziny pozostawanie lekarzy w pracy) albo mają charakter dyskryminujący niektóre grupy lekarzy (np. przepis wydłużający tydzień pracy dla lekarzy stażystów i rezydentów).
Zdaniem związkowców, brak jest uzasadnienia dla zmian zaproponowanych w projekcie nowelizacji za wyjątkiem zapisu o łącznym czasie pracy.