Prawa pacjenta nie mogą być uzależnione od jego obowiązków - uważają posłowie opozycji zasiadający w podkomisji pracującej nad ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zapis o obowiązkach pacjenta znalazł się m.in. w projekcie preambuły, przedstawionej przez posłów PO podczas posiedzenia podkomisji.