Związkowcy i przedstawiciele medycznych samorządów zawodowych jeszcze w lipcu skierowali do premiera list z prośbą o spotkanie. Stało się to po zakończeniu prac sejmowej komisji zdrowia nad ustawami zdrowotnym. Pracownicy ochrony zdrowia zarzucili wtedy koalicji "łamanie zasad dialogu społecznego, szerzenie nieprawdy i nieuwzględnianie wypracowanych wcześniej rozwiązań".