Projektowana ustawa ma na celu wprowadzenie w życie 5 ustaw z zakresu ochrony zdrowia: o zakładach opieki zdrowotnej, o ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacjenta oraz o Rzeczniku Praw Pacjenta, o szczególnych uprawnieniach pracowników ZOZ-ów, o akredytacji w ochronie zdrowia oraz o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia. Przygotowuje ona rozwiązania prawne, które pozwolą na wejście w życie ww. ustaw z dniem 1 stycznia 2009 r. oraz – poprzez zmianę obowiązujących ustaw, wprowadza nowe rozwiązania w systemie ochrony zdrowia.