Rząd chce, aby od 2011 r. Polacy posługiwali się elektronicznymi dowodami tożsamości. Nowy dokument ma umożliwić każdemu załatwianie spraw urzędowych przez internet. Przyjęto, że dowód osobisty będzie można wykorzystać jako dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania z wielu usług, np. medycznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.