Podstawową przyczyną niewydolności systemu opieki zdrowotnej jest jego kolosalne niedofinansowanie. Niedobór środków jest tak wielki, że żadne działania usprawniające funkcjonowanie tego systemu nie są w stanie zlikwidować problemu - uznała Rada Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność", Rada Krajowej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ "S" i Konwent Przewodniczących Regionalnych Sekcji Służby Zdrowia NSZZ "S" we wspólnym stanowisku z 17 grudnia.