Związek Powiatów Polskich postuluje wprowadzenie regulacji prawnych pozwalających samorządom terytorialnym na prowadzenie regionalnej i lokalnej polityki zdrowotnej. Pierwszym krokiem w tym kierunku byłoby wprowadzenie prawa i obowiązku dla samorządów terytorialnych - opracowywania i realizacji regionalnych i lokalnych strategii zdrowotnych, które wiązałby, w pewnym wymiarze Narodowy Fundusz Zdrowia.