Powiedzenie w Szwecji, że nie chodzi się na badania profilaktyczne, jest odsunięciem się z towarzystwa. To tak samo, jak żartowanie w Ameryce, że nie płaci się podatków Wujowi Samowi; to jest coś nagannego! W Polsce nie ma wystarczającej świadomości i propagandy dla prostych metod pozwalających wcześnie wykryć większość nowotworów - mówi prof. dr hab. Witold Jakubowski, jeden z inicjatorów kampanii edukacyjnej "Ciekawość - pierwszy stopień do zdrowia".